Podstawowe informacje o grze Leśne rozdanie

Leśne rozdanie to już kolejna gra od wydawnictwa Rebel, w której pierwsze skrzypce gra przyroda. Poprzednią produkcją jest naturalnie uznana przez graczy Łąka. Obydwa tytuły opierają się na kartach z pięknymi ilustracjami. Czy fenomenalna kreska Karoliny Kijak doczekała się godnego rywala? Stanowcze nie. Aczkolwiek trzeba przyznać, że tej sprytnej karciance z całą pewnością nic nie brakuje.

leśne rozdanie front pudełka

Jest to przede wszystkim bardzo dobra gra dla odbiorców szukających gry o przystępnych zasadach i solidnej porcji możliwości. Podczas wspólnej zabawy będziemy niczym malarze, płótnem będzie stół, zaś pędzlami karty, za pomocą których będziemy starali się wykręcić jak najlepszy możliwy wynik. W dużym uproszczeniu, nie ma się do czego przyczepić, gra jest naprawdę dobra! Jedyne zastrzeżenie jest takie, że obszar gry rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Wewnątrz pudełka znajdziemy raptem karty i planszę, która stanowi wspólny obszar rozgrywki. Elementów jest równie mało, co zasad, które musimy sobie przyswoić, całość bowiem jest banalnie prosta i nie powinna stanowić dla nikogo większego wyzwania.

Zarys rozgrywki w Leśnym rozdaniu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cała rozgrywka jest banalnie prosta. Podczas swojej tury, każdy gracz ma dostępne wyłącznie dwie akcje. Mamy możliwość dobrania dwóch kart z polany lub stosu dobierania oraz zagrania karty z ręki do naszego lasu. Oczywiście zagranie karty jest możliwe tylko jeżeli możemy opłacić jej koszt. Co ciekawe, twórcy gry z tego minimum udało się wyciągnąć całkiem sporo, przez co jednorazowa partia potrafi być bardzo satysfakcjonująca.

Z początku mieliśmy problem z respektowaniem kluczowej zasady i zdarzało nam się o niej najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Mowa tu oczywiście o dokładaniu karty ze stosu dobierania na polanę w momencie, kiedy ktokolwiek zagra kartę drzewa. Jest to jednak zrozumiałe – większość pilnuje zwykle swoich obszarów gry, planując w skupieniu kolejną sekwencję ruchów.

Drzewa będą nam potrzebne, byśmy mogli kwaterować kolejnych leśnych mieszkańców. To właśnie pod nimi będą rosły również grzyby, a w koronach skryje się ptactwo. Po co to wszystko? Dla punktów! Bowiem zwycięży osoba, która zgromadzi ich najwięcej.

Recenzja Leśne rozdanie

Leśne rozdanie to przystępna, lekka karcianka z punktami w tle. Na dzień dobry tytuł wydaje się być obcy, jednak po rozegraniu kilku szybkich partii, zaczynamy dostrzegać pierwsze zależności. Bez obaw, mimo, że kart trochę jest, to poznanie tego tytułu nie jest wielkim wyzwaniem. Co ciekawe, wewnątrz nie znajdziemy ani grama plastiku. Cała ta karcianka została stworzona w równowadze z przyrodą. 

Czas jednorazowej rozgrywki jest bardzo optymalny. Oznacza to, że gra nie będzie zbyt mocno obciążać naszych zwojów mózgowych, a jednocześnie nie pozostawi poczucia niedosytu. Mamy tu do czynienia z karcianką, która męczy w sposób przyjemny. Kończąc partię nierzadko towarzyszą nam refleksje, co mogliśmy zagrać inaczej, lepiej. Po ukończeniu jednej partii, zdarzało się, że zaczynaliśmy kolejną – rewanż musi być!

Całej zabawie towarzyszy spora różnorodność. Rośliny, owady, zwierzęta i ptaki, jest tego dużo. Momentami ciężko jest podjąć najbardziej optymalną decyzję. W końcu płacimy kartami i nierzadko wygląda to tak, że musimy poświęcić coś kosztem czegoś. Niekiedy karty te będziemy mogli odzyskać, o ile uprzednio wcześniej polana nie zostanie uprzątnięta.

Interakcja, losowość, próg wejścia

Bardziej wprawieni gracze będą mogli podkradać karty innym. Mimo to w ostatecznym rozrachunku każdy dba o swój interes i nie dochodzi tu do uszczypliwych zagrań. Co zaś tyczy się losowości – trochę jej uświadczymy. Niestety nie mamy wpływu na to, jakie karty będziemy dociągać. Z drugiej strony ta niewiadoma wspomaga regrywalność, w skutek czego Leśne rozdanie za szybko się nie znudzi.

Podsumowanie

W dużym uproszczeniu Leśne rozdanie to gra idealna na rodzinne spotkania. Należy jednak pamiętać, że ten tytuł jest stołożerny. Dochodzi do tego trochę liczenia, gdy już wyciągniemy wszystkie trzy karty zimy. Po przeczytaniu instrukcji może towarzyszyć nam lekka konsternacja. Na próżno szukać tam informacji odnoszących się do jaskini. Nie martwcie się jednak na zapas, w trakcie rozgrywki z pewnością się ona przyda.

leśne rozdanie i karty

Autor: Łukasz Małek

Wydawnictwo

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.