Podstawowe informacje o Ekosystem 2: Rafa Koralowa

Ekosystem 2: Rafa Koralowa to zupełnie nowa odsłona tego, co już dobrze znamy. Tym razem wydawnictwo Nasza Księgarnia zaprasza nas w podróż pod oceaniczną głębię. To właśnie stamtąd czerpano inspirację do wykreowania barwnych ilustracji autorstwa Martyny Szpil. Ekosystem to gra dla każdego. Do wspólnej zabawy mogą zasiąść dziadki z wnuczkami, rodzice z dziećmi, a nawet grupy znajomych. Tytuł ten umożliwia grę w składzie zarówno jednoosobowym, jak i wieloosobowym. Cała rozgrywka zwykle zamyka się w 20 minutach, zatem jest to nie tylko rozrywka dla każdego, ale również na szybko, o czym za chwilę wspomnimy.

ekosystem 2 rafa koralowa obrazek karty pudełko wieko

Nie bez przyczyny Ekosystem 2 budzi skojarzenia z pierwszą częścią tej gry. Ojcem obydwóch gier jest bowiem Matt Simpson. Ogromnym plusem jest tutaj rozmiar pudełka, który nie odbiega kształtem od gier: Sen, Sowy, Smoki.

karty

Wewnątrz pudełka mamy przezroczystą wypraskę, która dobrze oddaje charakter morskiego klimatu. Całość prezentuje się elegancko i przyjemnie. Do kompletu dołączono zarówno notes, jak i ołówek, ponieważ w grze jest trochę liczenia. Jeżeli jednak nie chcecie tracić czasu na niepotrzebne kalkulacje, na głównej stronie wydawcy dostępny jest kalkulator, który w znaczącym stopniu to ułatwia. Narzędzie to jest kompletnie nieinwazyjne i co ważne – bezpłatne. Należy przez to rozumieć, że nie musimy nic ściągać. Całość odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

nasza księgarnia ekosystem kalkulator

Zarys rozgrywki

W Ekosystem 2: Rafa Koralowa do dyspozycji graczy oddano aż 11 gatunków zwierząt. Jak się zapewne domyślacie, karty prezentujące oceaniczną faunę oferują różne wartości punktowe. Podczas całej gry będziemy starali się zbudować siatkę o wymiarach 4 × 5, ze szczególnym zachowaniem zależności pomiędzy gatunkami. Dla przykładu Koralowce będą przynosić punkty, jeżeli umieścimy je w najniższym rzędzie. Żółwie morskie lepiej już umieścić po przekątnej. A i tak, gdy staramy się wszystko ze sobą pogodzić, dociera do nas, że nie jest to dostatecznie optymalne. Wówczas ośmiornica pozwoli zrobić małe przemeblowanie. Zaskakujące jest to, jak w tak niewielkiej karcie zamknięto tak dużo możliwości.

Rdzeniem gry jest mechanika draftu. To właśnie w ten sposób decydujemy, które karty dołożymy w pierwszej kolejności do naszej rafy koralowej. Zanim rozpoczniemy grę, rozdajemy wszystkim po 11 kart. Następnie każdy w tajemnicy przed innymi wybiera jedną i przekazuje swoją rękę graczowi po lewej. Wszystko trwa do momentu, aż nie będziemy mieć przed sobą dziesięciu kart. Gdy wszyscy stworzą już połowę swych obszarów gry, rozpoczyna się etap drugi. Ponownie dociągamy karty, by na ręku mieć ich 11, z tą różnicą, że tym razem naszą rękę przekazujemy odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Po zbudowaniu kompletnej siatki dwudziestu kart, następuje koniec gry i podliczenie punktów.

Recenzja Ekosystem 2: Rafa Koralowa

Ekosystem 2: Rafa Koralowa to bardzo lekka karcianka o barwnych ilustracjach. Gromkie brawa dla pani Martyny, która nadała tej produkcji niesamowitego charakteru. Wrażenia płynące z rozgrywki nie będą się mocno różnić od pierwszej części. W końcu nadal układamy siatkę kart, by stworzyć jak najbardziej optymalną sieć punktową. Podstawową różnicą jest tutaj środowisko, bowiem w drugiej części autor zabiera nas w odmęty oceanu. Warto zaznaczyć, że w przypadku polskiego wydania, Nasza Księgarnia dołącza do pudełka minidodatek. Ponadto na stronie wydawcy mamy kalkulator, który znacznie ułatwia liczenie punktów, co dla niektórych mogło być męczącym zabiegiem.

ekosystem 2 karty inne ujęcie

Całej rozgrywce towarzyszy zrównoważona zależność pomiędzy gatunkami. Podczas licznych partii będziemy szukać najbardziej optymalnych zagrań. W końcu pilnujemy zarówno naszej rafy, jak i rafy naszych przeciwników. Wystarczy jedno okrążenie kart wokół stołu i z pozycji lidera spadamy na ostatnie miejsce.

Do gry nie dołączono absolutnie żadnych planszetek, nie ma też wspólnego obszaru gry w postaci planszy. Naszą siatkę możemy konstruować dowolnie. Dopóki nie umieścimy czterech kart w pionie, oraz pięciu w poziomie, mamy totalną swobodę. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko każdy potrzebuje odrobiny przestrzeni, by móc swobodnie konstruować swoją rafę.

Regrywalność, losowość, negatywna interakcja, próg wejścia, skalowanie

Tytuł skaluje się relatywnie dobrze. W instrukcji umieszczono zarówno zasady do gry solo jak i dwuosobowej. Nie ma zatem strachu, że gra nie działa tak, jak należy. Dodatkowo spora porcja kart oraz karty celów wszystko urozmaicają. Zasady są banalnie proste, przez co do wspólnej zabawy możemy zaprosić każdego. W grę zagrają zarówno młodzi, jak i starsi planszowi entuzjaści. Interakcja gry jest tutaj w pewnym sensie moderowana, bowiem nie mamy znacznego wpływu na to, co dzieje się u innych. W szczególności, że w obiegu stale są te same karty, a dostępna pula z każdą rundą jest redukowana.

Podsumowanie

Ekosystem 2: Rafa koralowa to przyjemna, rodzinna karcianka, w którą można pograć po niedzielnym obiedzie lub w ramach wspólnej zabawy po pracy, szkole, czy codziennych obowiązkach. Szybki setup całej rozgrywki nie pochłania zbyt wiele czasu, zaś kalkulator świetnie ułatwia sumowanie wartości punktowych.

ekosystem 2 podsumowanie

Autor: Łukasz Małek

Wydawnictwo

nasza księgarnia logo

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.