Kampania książki "Kostki zostały rzucone Historia gier fabularnych na świecie i w Polsce"

O dziele

Książka Kostki zostały rzucone. Historia gier fabularnych na świecie i w Polsce składa się z dwóch części. 

W pierwszej prześledzisz fascynującą historię nowego, niezwykłego typu gier, które pojawiły się na świecie niemal 50 lat temu za sprawą Dungeons & Dragons.

     Co musiało się zdarzyć, aby zaistniały RPG-i w znanej nam dziś postaci?

 Jaki niezwykły splot zdarzeń powiązał gry wojenne, planszówkowe strategie, kostki, zabawkowe żołnierzyki, larpy, a nawet gry pocztowe z fantasy i fantastyką jako taką?

     Skąd czerpali inspiracje pierwsi twórcy narracyjnych gier fabularnych?

   Które systemy wywarły największy wpływ na rozwój RPG-ów, a które zostały (niesłusznie?) zapomniane?

     Jakie przełomy w historii RPG-ów doprowadziły ten rynek do miejsca, w którym dziś się znajduje?

 

Druga część książki zostanie poświęcona rozwojowi narracyjnych gier fabularnych w Polsce.

 

     Od mrocznych, tajemniczych początków poczty pantoflowej, budowania rozgrywek na podstawie artykułów w „Razem” i „Labiryntu śmierci”

     poprzez klubowe produkcje i nieliczne poważniejsze próby, jak „Role Playing Games – gry fantasy dla każdego” Sapkowskiego…

     po nadejście „Magii i Miecza” i “Portalu” oraz późniejsze wielkie projekty jak trzecia edycja Dungeons & Dragons…

     tzw. wielką smutę braku nowych podręczników, kiedy w fandomie krążyło hasło o „śmierci RPG-ów”…

     i wreszcie wielki powrót zapoczątkowany sześciocyfrową zbiórką na 7 edycję Zewu Cthulhu, która zapoczątkowała złotą erę erpegowego crowdfundingu.

 

Dziś gry RPG nie są już nowinką, a bardzo znaczącą częścią growego i rozrywkowego rynku. Ich historia raczej nigdy się nie skończy – w odróżnieniu od planowanej książki. Co dokładnie obejmie treść, zależy od głosów Wspierających w ankietach i od ufundowanych progów. W proces decyzyjny wydawnictwo chce włączyć też swoich Patronów 🙂

 

Wśród możliwych do odblokowania progów są m.in. wywiady z ważnymi postaciami z początków gier fabularnych w Polsce, rozdział o wpływie RPG–ów na gry komputerowe i o znanych ludziach, w których życiach i karierach gry fabularne odegrały ważną rolę.

O autorze

Tomek Kreczmar to klasyczny wieloklasowiec: autor, tłumacz, dziennikarz i publicysta zajmujący się grami, producent w branży gier wideo. Erpegowiec ze stażem wieloletnim, acz po części emerytowany. Wieloletni naczelni magazynu Magia i Miecz, tłumacz i redaktor podręczników, które kształtowały polski rynek RPG – od Earthdawna, przez Zew Cthulhu i Wilkołaka: Apokalipsę aż po trzecią edycję Dungeons&Dragons. Przez 10 lat szefował pasmu programowemu  Hyper+.

 

Obecnie pracuje jako producent przy grach elektronicznych. Jak ma chwilkę, pisze coś na blogu holistyczny.com.pl, który poświęcił szeroko pojętemu rynkowi gier. Prywatnie mąż i ojciec wychowujący nowe pokolenie graczy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Kreczmar

 

Swój reaserch robi od dobrych 10 lat, a niejednemu zjawisku przyglądał się z bliska jako współtwórca polskiego fandomu. Z jego stylem można zapoznać się na blogu https://holistyczny.com.pl/ – a jeśli wolisz słuchać, Dobre Rzuty jakiś rok temu przeprowadziły z Tomkiem ciekawy wywiad na pokrewny temat: https://youtu.be/Iw5sDBEzyWY

 

Tomek ma duże doświadczenie z kwestiami wydawniczymi w charakterze autora, redaktora i tłumacza, a niedawno opublikował książkę o pokrewnej tematyce „Byłem geekiem w PRL-u”.
https://geekwprl.pl/

Książka “Kostki zostały rzucone” jest na etapie powstawania – reaserch jest skończony (o ile reaserch kiedykolwiek może być „skończony” w przypadku pasjonatów 😉 ), duża część tekstu gotowa do redakcji językowej i merytorycznej, inne fragmenty są przebudowywane albo dopiero powstają. Ufundowanie projektu da autorowi przestrzeń i środki, żeby móc przyspieszyć pracę i do końca roku ukończyć planowany tekst. Sfinalizowanie projektu planujemy na czerwiec 2024.

 

Redakcją merytoryczną książki zajmie się Marcin Seji Segit, a redakcją językową Airis Kamińska. Za wszystkie kwestie wydawnicze odpowiada LM Publishing.

Podstawowe informacje na temat zbiórki

Start kampanii: 12.09.2023

Koniec kampanii: 12.10.2023

Link: https://wspieram.to/historiarpg

Wydawnictwo

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.