PAKAL | Recenzja

Dzisiaj mamy dla Was grę z kategorii szybkie, proste, rodzinne, czyli coś dla grających rodziców i dzieci, ale też na szybką rozgrywkę w gronie znajomych.
Gra Pakal, bo o niej mowa to szybka gra, w której musimy wykazać się spostrzegawczością i szybkością, mamy tu ograniczony czas na odnalezienie na naszej planszetce odpowiednich symboli. Została ona wydana przez wydawnictwo Cranio Creations, a w Polsce jej dystrybutorem są Zabawki Dante. Gra jest przeznaczona dla od 2 do 4 graczy, wiek 8+, ok. 20 minut na rozgrywkę.

pakal fani gier
Dobra, dobra, pamiętacie zabawkę duży kwadrat, a w środku do przesuwania mniejsze kwadraciki, klocki, z których mamy ułożyć jakiś wzór, obrazek, czy liczby, to właśnie w skrócie core całej gry Pakal. Dostajemy zestaw kwadracików, które układamy na specjalnej planszetce, na początku są to 4 przezroczyste kwadraciki a pozostałe w kolorze gracza, oczywiście jedno pole zostaje puste, tak byśmy mogli przesuwać. Na początku każdej rundy losujemy wspólny dla wszystkich kafelek celu, na którym mamy 3 symbole, naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich i ułożenie tak by tylko te symbole były widoczne, czy to pod przezroczystymi kafelkami, czy na pustym polu. Gdy uda nam się to zrobić w czasie, dobieramy dostępny symbol/żeton punktacji, na którym również mamy te same symbole, znajdujące się na kafelkach celu czy na samej planszy, po której się poruszamy. Myk polega na tym, że dobrany symbol na żetonie musi być inny niż ten na kafelku celu, w tym przypadku przemieszczamy się na pierwsze wolne pole z tym symbolem na planszy. Oczywiście wygrywa ten, kto pierwszy przejdzie przez metę i ustawi się najdalej za nią. Zasady są proste, a mimo to dają spore pole do popisu, nie ma tu oczywiście czasu na nadmierne myślenie, bo udostępniona za darmo aplikacja odmierza nam czas, w którym musimy wykonać zadanie.
pakal fani gier
Zacznijmy więc od tego co szczególnie podoba mi się w tej grze, po pierwsze to prostota zasad, po drugie element odmierzania czasu, który zwiększa emocje, no i oczywiście wyścig, czyli jeszcze raz emocje. Tak gra oferuje ich bardzo dużo i czasem potrafi przerodzić się w chaos, ale co kto lubi. Jak gram z dziećmi to jest super zabawa oczywiście, jak ze starszymi graczami, którzy wprowadzają czasem za dużo tego chaosu, to już jest gorzej. Mimo wszystko gra oferuje nam całkiem sporo kombinowania, a presja czasu często doprowadza do banalnych błędów, ale na tym to polega. Zagramy raz, drugi i chcemy jeszcze i jeszcze. To bardzo dobra gra, ładnie wydana, rozwija spostrzegawczość, pomoże też dzieciakom nauczyć się działać w sytuacjach stresujących.
pakal fani gier
Gra dla 2 do 4 graczy, tak to się zgadza , dobrze się gra w każdej konfiguracji, chociaż im więcej, tym weselej. Czas 20 minut jest jak najbardziej realny i ilośc graczy go nie zmienia, bo gramy równocześnie. Z wiekiem to ja bym dał 6+ , a nawet z młodszymi można się fajnie przy tym bawić. Aplikacja, o której wcześniej wspomniałem jest fajnym dodatkiem, ale to tylko odmierzanie czasu w Pakalowej szacie graficznej, można zastąpić minutnikiem. Fajnie, że jest 🙂 Podsumowując to bardzo dobra gra rodzinna, może nawet zręcznościowa, u mnie zostaje w kolekcji i myśle, że zapewni nam jeszcze wiele godzin dobrej zabawy. Z pozdrowieniami Michał To i Owo Planszowo.
pakal fani gier

Recenzja

Michał: To & Owo Planszowo

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.