Sonic i superdrużyny

Czy grę na automaty bądź konsolową można przerobić na grę planszową?

Da się da ale.. najważniejsze pytanie – czy ta gra będzie oddawać klimat oryginału

I… czy będzie grywalna?

Jeśli Wy Drodzy rodzice pamiętacie początek lat 90-tych, powinniście kojarzyć tego niebieskiego jeża o imieniu Sonic

Moja córa zna Sonica z kreskówek filmu ale i naszych opowieści z czasów naszej młodości i jak tylko zobaczyła pudełko – wooooooow Sonic na planszy?! Też się będzie ścigał? Ale jak? Musimy wypróbować

Gra SONIC I SUPERDRUŻYNY od Rebel.pl to klasyczna gra wyścigowa z planszą po której przyjdzie nam się poruszać na poszczególnych jej polach z dodatkowymi atrakcjami w trakcie rozgrywki dla 2-4 graczy od 7 lat ale śmiało 6 latki mogą pograć.

Przygotowanie

Pudełko gry już od pierwszego zobaczenia zachęca i to jak do zajrzenia do środka. Figurki pokazane przez przeźroczyste pudło wręcz krzyczą do dzieciaków – no weź mnie stąd, jestem w ruchu… muszę biec. Więc biegniemy z zasadami … I rozgrywką a te są bardzo proste I szybkie.

Rozkładamy bardzo kolorową ale czytelną planszę, każdy z graczy wybiera kolor swojej drużyny wraz z kartą przypominającą nam jakim kolorem jesteśmy oraz przypisane jej 2 figurki. Tasujemy karty ruchu (każda drużyna ma własny kolor – pozwalające nam się poruszyć od 1 do 6 pól) dokładając do nich kartę specjalną – rozdajemy każdemu z graczy po 6 kart na rękę. Tasujemy karty bonusów, obie talie kładziemy na wyznaczone pola na planszy.

Rozgrywka

I zaczynamy ten szaleńczy, jakże emocjonujący wyścig oby tylko jako pierwsi dotrzeć swoją drużyną czyli obiema figurkami do mety. Po kolei wykładamy karty z ręki, przesuwamy pionki ale te kolorze wyłożonej karty o wskazaną ilość pól do przodu. W między czasie w zależności gdzie zatrzyma się nasz pionek wykonujemy dodatkowe czynności. Możemy dobrać kartę bonusu pozwalającą nam przyspieszyć i to znacznie, ominąć przeszkodę w postaci pól z kolcami bądź spowolnić naszego przeciwnika. W chwili kiedy pozbędziemy się z ręki 6 karty ruchu – dobieramy kolejne i zaczynamy dalszą część wyścigu. 

Ktoś mógłby powiedzieć – karty czyli duża losowość, która nie pozwala panować nad rozgrywką. Właśnie nie… Losowość losowością ale… sensowne zagrywanie kart oraz poruszanie pionkami przeciwników jak i taktyczne myślenie tworzy nam tu strategiczne podejście do gry wyścigowej. Bo czy lepiej poruszyć naszym pionkiem dużo do przody by wpaść na kolce i potem móc tylko poruszyć się o 1 czy lepiej poruszyć pionkiem przeciwnika by ten zjechał z pętli bo wyłożyliśmy kartę o zbyt małej sile rozpędu? 

Pomimo prostoty zasad – gra bardzo pobudza logiczne myślenie, kombinowanie kogo i jak poruszyć.

Podsumowanie

Gra SONIC to typowa ale z mega twistem gra wyścigowa – rozgrywka trwa jakieś 20 minut więc się nie nudzi a wręcz odwrotnie… u nas każda partia kończyła się… kolejną rewanżową partią. Mimo prostoty zasad – możemy grać wedle naszych preferencji – tzn dzieciaków – albo spokojnie powoli kroczyć do mety bądź ze sporą dawką negatywnej interakcji poprzez rzucanie przeciwnikom “kłód” pod nogi. Do tego w zależności od ilości graczy – zasady też trochę nam się zmieniają gdyż przy 2 osobach – gramy 2 drużynami I wszystkimi 4 pionkami jako pierwsi musimy dotrzeć do mety. Przy 3 osobach – klasycznie: każdy gra wyłącznie na siebie, zaś przy 4 osobach tworzymy dwie 2-osobowe drużyny które muszą wspólnie ukończyć bieg jako pierwsze… czyli taki lekki wariant kooperacji.

Co tu dużo pisać – SONIC I SUPER DRUŻYNY – jest grą bardzo szybką, prostą, idealną dla młodszych graczy z super wyglądającymi figurkami. Szalenie emocjonująca rozgrywka z efektem – jeszcze raz (ileż razy ja to słyszałam) ale nie pozbawiona też walorów edukacyjnych.

Musimy czasem dodać coś do naszych ruchów, pomnożyć liczbę z karty ale co najważniejsze… uczy strategii. A do tego pudełko jest średnich gabarytów więc… można zabrać je pod pachą i grać np w gościach podczas świątecznego śniadania czy obiadu. Przetestowane również wśród graczy raczej nie będących grupą docelową tj znacznie przekraczającą (i to kilka razy) wiek dla których gra została wymyślona i… obłędnie się sprawdziła jako rozrusznik przed dłuższymi cięższymi pozycjami.

Mam jedną uwagę minusową – karty są dosyć cienkie i giętkie co może rzutować po dużej ilości rozgrywek (bo w te nie wątpię) – mogą się szybko zniszczyć więc proponuję jednak zainwestować w koszulki ochronne.

Recenzja

aneta-misia

Wydawnictwo

rebel

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.