Nocna Parada

“Jaka ta gra jest ładna” – to przyszło mi na myśl kiedy po raz pierwszy otworzyłem pudełko.

A mówimy o “Nocnej Paradzie 100 Yokai”, czyli prostej na pierwszy rzut oka grze, w której skupiamy się przede wszystkim na aspekcie area control oraz budowania silniczka złożonego z kart umieszczonych kolejno w jednym z trzech rzędów. Każdy z tych rzędów tworzy paradę naszych wojowników, a ich zdolności pozwalają na wykonywanie wielu mniej lub bardziej złożonych ruchów.

nocna parada
nocna parada

 

W grze, która toczy się na modularnej planszy, przedstawiającej wyspy na morzu, gracze wcielają się w dowódców poszczególnych frakcji. Na początku rozgrywki otrzymają figurki swoich sprzymierzeńców, bramy świątynne, trzy karty startowe, dzięki którym będą umieszczać swoje Yokai na planszy oraz zwoje, którymi będą wyznaczać kolejność zagrywania swoich parad wojowników. Każdy z dowódców dostaje też do wypełnienia tajne zadanie, czyli kartę celu, która pozwoli na zdobycie dodatkowych punktów. W zależności od przyjętych przez graczy taktyk, gra może trwać od 20-30 minut, do prawie godziny.

 

nocna parada

 

 

W trakcie rozgrywki gracze po kolei uruchamiają jedną z parad Yokai, umieszczają sprzymierzeńców na wyspach, odbierają nagrody lub wykonują dodatkowe akcje dzięki uruchomionym w paradzie kartom, by na samym końcu ruchu sprawdzić, czy kontrolują poszczególne wyspy. Jeżeli zdobyli kontrolę nad jakąkolwiek wyspą, natychmiast stawiają na niej bramę w swoim kolorze. Niezależnie od tego, czy wybudowali bramę, po zakończonym ruchu gracze mogą werbować nowych Yokai, którzy pozwolą na wykonanie bardziej złożonych ruchów w następnych kolejkach. Koniec gry wyzwala się po wybudowaniu przez jednego z graczy jego ostatniej bramy.

 

 

Wersja podstawowa przewidziana jest dla maksymalnie czterech graczy. Jednak, nawet kiedy nie znajdziemy fizycznych przeciwników, możemy też cieszyć oko bajecznymi grafikami mierząc się bezpośrednio z grą w trybie solo. Jeżeli gra nam się spodoba, możemy dokupić dodatki wprowadzające nowe frakcje, modyfikujące zasady rozgrywki przez wprowadzenie nowych akcji i mechanik.

Rozgrywka jest tym ciekawsza, że każda frakcja ma inne zdolności startowe, które wymuszają na graczach modyfikacje taktyki w zależności od tego, którymi Yokai dowodzą w danej grze. Dwie z frakcji są łatwiejsze do opanowania, a dwie kolejne wymagają poznania i lepszego opanowania zasad gry.

 

 

To, co najbardziej mi się spodobało, to mnogość możliwych do wykonania akcji, konieczność sprytnego planowania swoich kolejnych ruchów oraz negatywna interakcja – odpowiednio zagrywając nasze parady możemy usuwać z wysp jednostki naszych przeciwników. Ale uwaga, może się zdarzyć, że ktoś skorzysta na walce swoich przeciwników i niespodziewanie przejmie kontrolę nad tyloma wyspami, że zakończy grę. Na szczęście dla pozostałych graczy, nie zawsze musi wygrać ten, który do końca gry doprowadził.

 

Wydawnictwo

dice & bones

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.