Planszówki kruszą lodowce

Nie od dziś wiadomo, że gry planszowe to rozrywka, która w przyjemny sposób mobilizuje nasze szare komórki do gimnastyki. Zdarzają się jednak chwile, gdy wpadają goście, szykuje się impreza – chcemy się totalnie odprężyć i nie mamy ochoty zmóżdżać się nad planszą.

Nadciągające widmo zabawy zbliża się nieubłaganie. Za kilka godzin wpadną goście, a my totalnie nie wiemy, jak rozbujać towarzystwo. Naturalnie na półce mnóstwo gier! Hipotetycznie mogłyby one być kluczem do sukcesu. Oczywiście gdyby nie to, że po ciężkim tygodniu chcemy się najzwyczajniej w świecie odprężyć. Do tego ktoś z ekipy może być totalnie zielony w temacie i nawet potencjalnie proste Leśne rozdanie może okazać się nielada wyzwaniem.

Gry na imprezę, czyli lekkie zasady, maksimum wrażeń

Dziś przedstawimy wam gry na imprezę, obok których prawdopodobnie nie możecie przejść obojętnie. Nie jest to ranking, ani tym bardziej jedyne słuszne zestawienie gier. Są to tytuły, z którym zetknęliśmy się w ostatnim czasie i mocno zapadły w naszej pamięci.

Gry imprezowe mają nad zaawansowanym euro czy ameri przewagę z perspektywy przystępności. Często tego typu tytuły są banalnie proste, wytłumaczenie zasad trwa około pięć minut, zaś rozrywka jest intuicyjna, szybka, a przede wszystkim nie utrudnia lub wręcz wprowadza ogromną dozę interakcji.

Interakcja pomiędzy graczami to klucz do sukcesu. Nieważne, czy znacie się jak łyse konie, czy też rozpoczynacie znajomość. Głównym celem dobrej imprezówki jest rozruszanie towarzystwa. Jeżeli dana pozycja rozruszała introwertyka, to mamy pewność, że jest to gra warta świeczki.

Obok tych gier nie możesz przejść obojętnie, czyli tytuły które warto znać

Poniżej przygotowaliśmy dla was krótkie zestawienie gier, którym warto poświęcić uwagę. Jest to zestawienie produkcji, w które mieliśmy okazję zagrać i mocno utkwiły nam w pamięci. Celowo pominiemy Eksplodujące Kotki, bowiem to na tyle powszechna imprezówka, że znajdziemy ją prawdopodobnie w każdym zestawieniu. Poniższe pozycje to gry, które dopiero wchodzą na polski rynek, lub są na nim już długi czas.

Sabotażysta

Sabotażysta to gra, która na polskim rynku jest już kawał czasu. Co więcej – Rebel postanowił wydać tę fenomenalną karciankę w specjalnej odsłonie. Na rynku już wkrótce pojawi się specjalna edycja z okazji 20-lecia gry. W tej produkcji mamy dwie drużyny. Podczas gdy górnicy chcą dotrzeć do skarbu, sabotażyści będą usiłowali udaremnić te starania. Oczywiście możemy powstrzymać tych nikczemników. Gdybyśmy tylko oczywiście wiedzieli kto jest kim.

To, co dzieje się na stole ma drugorzędne znaczenie, bowiem kluczowym aspektem jest tutaj gra nad stołem. Każdy jest podejrzany, a jednocześnie towarzyszy nam świadomość, że musimy współpracować. Możemy zdradzić się od razu, a możemy wbić szpilę w połowie gry lub na sam jej koniec, co sprawia, że wszyscy tracą rozum. Oczywiście w pozytywnym sensie!

Palec Boży

Palec Boży to gra imprezowa, w której pstrykamy dyskami po neoprenowej macie. Gracze przenoszą się do Archipelagu Pępka Świata i walczą o punktu. Banalnie proste zasady stale ulegają modyfikacjom za sprawą praw, które wchodzą w życie za sprawą głosowania. Jest to planszówka przesycona negatywną interakcją, w której dzieje się niesamowicie wiele. Niech was jednak nie martwi powyższe zagadnienie – po zabawie pomiędzy graczami nie ma zwykle złej krwi, a całość odbywa się w przyjaznej atmosferze. Palec Boży to bez wątpienia gra ze sportowym duchem rywalizacji. 

Spicy

Dwudziestopięciolecie Portal Games to wydarzenie, podczas którego ogłoszono kilka fenomenalnych tytułów. Każdy, kto był na imprezie, mógł także zagrać w szybką karciankę Spicy. Blef, podejrzenia, gra nad stołem, jest to tytuł który wciąga niczym bagno. Co więcej, produkcji towarzyszy syndrom kolejnej partii.

Spicy to gra, w której zagrywamy na wspólny stos kartę w ciemno, deklarując jej rodzaj i wartość. To, czy mówimy prawdę, czy blefujemy, to sekret. Inni mogą nas jednak sprawdzić. Osoba, która wygra sprawdzenie, zgarnia karty. Wszystko okraszono ciekawą kreską nawiązującą do azjatyckiej kultury. Bardziej spostrzegawczy dostrzegą, że karty przedstawiają krótką historyjkę.

Raven Manor

Karcianka z ukrytymi rolami, w której mamy motyw zdrajcy. Jest to gra, która już wkrótce pojawi się na polskim rynku za sprawą wrocławskiej firmy Bear’s Workshop. Co więcej, ze wstępnych ustaleń wynika, że ekipa Niedźwiedzi pracuje już nad kolejnymi fenomenalnymi produkcjami. Jest to odpowiedź na ogromne zainteresowanie wspieraczką – ta gra imprezowa ufundowała się bowiem zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Kim jest Janusz?

Cytując klasyka – CO TEN TREFL! Wydawnictwo poszło o krok dalej, wznosząc gry imprezowe na wyższy poziom. Bowiem nigdy nie przypuszczaliśmy, że będziemy grać w kalambury dmuchaną sylwetką chłopa. Kim jest Janusz? to gra w kalambury, w której za pośrednictwem tytułowej postaci musimy pokazać innym wybrane przez nas hasło. Hasła losujemy na bieżąco, a na kartach mamy do wyboru jedno z dwóch zagadnień. Czasem jest to czytanie książki, a czasem superman. Wspólnej zabawie towarzyszą często salwy śmiechu.

Tabu

Gra imprezowa, którą na upartego możemy pobrać również na telefon. Jest to mocno niepozorny tytuł, który zaskarbił sobie rzeszę fanów na całym świecie. To prawdopodobnie jedyny tytuł, w którym trzeba mocno uważać na słowa. Gdy chcemy, aby ktoś powiedział Górnik, a jednocześnie nie możemy używać słów kopalnia, barburka, kilof, węgiel – na usta cisną się różne barwne sformułowania. Zwłaszcza, gdy dybie nad nami presja czasu.

Gry imprezowe polecają się na spotkania

Pamiętajcie, że gry imprezowe polecają się na przyjęcia, ale także na spotkania! Wiele fantastycznych tytułów możecie poznać przychodząć na nasze wydarzenia, a pełną mapę i kalendarz umieszczamy zawsze na początku każdego miesiąca. Jeżeli zatem chcecie umówić się na jazdę próbną, po prostu wpadnijcie do nas przybić piątkę i po prostu pograć. Jesteśmy zdania, że najlepsze opinie to te, które możemy wyrobić sobie osobiście, a świetna planszówka obroni się sama!

Palec Boży Kwiat Wiśni Gry imprezowe

Autor: Łukasz Małek

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.