Kampania książki "Kostki zostały rzucone Historia gier fabularnych na świecie i w Polsce"
O dziele
Książka Kostki zostały rzucone. Historia gier fabularnych na świecie i w Polsce składa się z dwóch części.
W pierwszej prześledzisz fascynującą historię nowego, niezwykłego typu gier, które pojawiły się na świecie niemal 50 lat temu za sprawą Dungeons & Dragons.
● Co musiało się zdarzyć, aby zaistniały RPG-i w znanej nam dziś postaci?
● Jaki niezwykły splot zdarzeń powiązał gry wojenne, planszówkowe strategie, kostki, zabawkowe żołnierzyki, larpy, a nawet gry pocztowe z fantasy i fantastyką jako taką?
● Skąd czerpali inspiracje pierwsi twórcy narracyjnych gier fabularnych?
● Które systemy wywarły największy wpływ na rozwój RPG-ów, a które zostały (niesłusznie?) zapomniane?
● Jakie przełomy w historii RPG-ów doprowadziły ten rynek do miejsca, w którym dziś się znajduje?
Druga część książki zostanie poświęcona rozwojowi narracyjnych gier fabularnych w Polsce.
● Od mrocznych, tajemniczych początków poczty pantoflowej, budowania rozgrywek na podstawie artykułów w „Razem” i „Labiryntu śmierci”
● poprzez klubowe produkcje i nieliczne poważniejsze próby, jak „Role Playing Games – gry fantasy dla każdego” Sapkowskiego…
● po nadejście „Magii i Miecza” i “Portalu” oraz późniejsze wielkie projekty jak trzecia edycja Dungeons & Dragons…
● tzw. wielką smutę braku nowych podręczników, kiedy w fandomie krążyło hasło o „śmierci RPG-ów”…
● i wreszcie wielki powrót zapoczątkowany sześciocyfrową zbiórką na 7 edycję Zewu Cthulhu, która zapoczątkowała złotą erę erpegowego crowdfundingu.
Dziś gry RPG nie są już nowinką, a bardzo znaczącą częścią growego i rozrywkowego rynku. Ich historia raczej nigdy się nie skończy – w odróżnieniu od planowanej książki. Co dokładnie obejmie treść, zależy od głosów Wspierających w ankietach i od ufundowanych progów. W proces decyzyjny wydawnictwo chce włączyć też swoich Patronów 🙂
Wśród możliwych do odblokowania progów są m.in. wywiady z ważnymi postaciami z początków gier fabularnych w Polsce, rozdział o wpływie RPG–ów na gry komputerowe i o znanych ludziach, w których życiach i karierach gry fabularne odegrały ważną rolę.
O autorze
Tomek Kreczmar to klasyczny wieloklasowiec: autor, tłumacz, dziennikarz i publicysta zajmujący się grami, producent w branży gier wideo. Erpegowiec ze stażem wieloletnim, acz po części emerytowany. Wieloletni naczelni magazynu Magia i Miecz, tłumacz i redaktor podręczników, które kształtowały polski rynek RPG – od Earthdawna, przez Zew Cthulhu i Wilkołaka: Apokalipsę aż po trzecią edycję Dungeons&Dragons. Przez 10 lat szefował pasmu programowemu Hyper+.
Obecnie pracuje jako producent przy grach elektronicznych. Jak ma chwilkę, pisze coś na blogu holistyczny.com.pl, który poświęcił szeroko pojętemu rynkowi gier. Prywatnie mąż i ojciec wychowujący nowe pokolenie graczy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Kreczmar
Swój reaserch robi od dobrych 10 lat, a niejednemu zjawisku przyglądał się z bliska jako współtwórca polskiego fandomu. Z jego stylem można zapoznać się na blogu https://holistyczny.com.pl/ – a jeśli wolisz słuchać, Dobre Rzuty jakiś rok temu przeprowadziły z Tomkiem ciekawy wywiad na pokrewny temat: https://youtu.be/Iw5sDBEzyWY
Tomek ma duże doświadczenie z kwestiami wydawniczymi w charakterze autora, redaktora i tłumacza, a niedawno opublikował książkę o pokrewnej tematyce „Byłem geekiem w PRL-u”.
https://geekwprl.pl/
Książka “Kostki zostały rzucone” jest na etapie powstawania – reaserch jest skończony (o ile reaserch kiedykolwiek może być „skończony” w przypadku pasjonatów 😉 ), duża część tekstu gotowa do redakcji językowej i merytorycznej, inne fragmenty są przebudowywane albo dopiero powstają. Ufundowanie projektu da autorowi przestrzeń i środki, żeby móc przyspieszyć pracę i do końca roku ukończyć planowany tekst. Sfinalizowanie projektu planujemy na czerwiec 2024.
Redakcją merytoryczną książki zajmie się Marcin Seji Segit, a redakcją językową Airis Kamińska. Za wszystkie kwestie wydawnicze odpowiada LM Publishing.
Podstawowe informacje na temat zbiórki
Wydawnictwo
Chcesz z nami zagrać?
- Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
- Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
- Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
- Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
- Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
- Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?