Strażnicy Xobos

Autor: Jarosław Biliński

Wydawnictwo: Imagine Realm

Liczba graczy: 2-4

Zmierizch świetnośc

Niegdyś tętniąca życiem planeta Xobos, cieszyła się pokojem i urodzajem. Jednak gasnące źródła energii doprowadziły planetę na krawędź zagłady. W obliczu katastrofy podzielone klany Strażników wraz z wspomagającymi je Quarkami, rozpoczęły walkę o ostatnie aktywne źródło energii.

Cel uświęca środki

W grze wcielamy się w klany Strażników walczących o zasoby umierającej planety. Na przestrzeni piętnastu rund będziemy tworzyć budowle, odkrywać technologie oraz eksterminować przeciwników w celu pozyskania jak największej ilości energii. Reagowanie na ruchy przeciwnika, odpowiednie zarządzanie zasobami oraz przemyślana strategia będą kluczem do zwycięstwa.

Faza taktyczna

Pierwsza z dwóch faz, na które podzielona jest każda runda gry. W tym etapie będziemy przemieszczać swoich Strażników i Quarki. Strategicznie rozstawiając nasze jednostki możemy inicjować walkę z jednostkami przeciwnika, bądź niszczyć jego budowle.

Faza rozwoju

Podczas tej fazy będziemy rozwijać umiejętności swojego klanu. Nowe budowle pozwolą nam na zdobywanie większej ilości surowców (kopalnie i źródła energii), ochronę przed atakami przeciwnika (strażnice), zakup nowych technologii (budynki techniczne) oraz przetwarzanie kryształów energii na punkty zwycięstwa (reaktory). Dzięki technologiom będziemy mogli między innymi taniej odbudowywać zniszczone jednostki, zdobywać energię prosto z źródła i lepiej chronić nasze jednostki podczas walk. Jednak najbardziej istotne podczas tej fazy będzie tworzenie nowych połączeń między naszymi strażnikami.

Zjednoczeni przeciwko wrogom

Strażnicy, będący istotami biomechanicznymi wytworzyli sposób na formowanie między sobą bardzo silnych więzi. Dzięki tym połączeniom są w stanie zwiększyć umiejętności ofensywne i defensywne innego strażnika. Co więcej, jeden strażnik może otrzymać połączenia z kilku różnych źródeł. Niestety takie połączenie ma również swoją cenę. Strażnicy, którzy wspierają swoich pobratymców nie mogą atakować jednostek przeciwnika oraz wznosić budowli. Dodatkowo z połączeniami wiąże się aspekt przestrzenny i połączenia można tworzyć tylko między sąsiadującymi jednostkami. Powoduje to, że planowanie ruchu jednostek jest jeszcze bardziej istotne.

Strażnicy potrzebują wsparcia

„Strażnicy Xobos” są tytułem, który drugi raz stara się o ufundowanie społecznościowe, tym razem na portalu zagramw.to. Podczas pierwszej kampanii pojawiły się wątpliwości, co do jakości oprawy graficznej, co było głównym powodem zawieszenia projektu. Tym razem strażnicy powrócili z przytupem i wyglądem, którego nie powstydziłyby się takie filmowe ikony jak Obcy czy Predator.

Kolejną rzeczą, którą wiele osób wytykało jest duża ilość ukrytej informacji. Większość kluczowych akcji podczas bitwy, w trakcie tworzenia połączeń i wznoszenia budynków jest ukryta przed pozostałymi graczami za zasłonkami. Nie rozważam nawet opcji że będę oszukiwany przez pozostałych graczy (jeśli komuś nie ufam to po co siadać z nim do gry), lecz pojawia się kwestia popełnienia błędu, bez możliwości jego korekty. Gra posiada całkiem wysoki próg wejścia, sporą ilość zasad, a ukryte informacje nie pomagają w ich przyswajaniu. Ponownie jednak, jak w przypadku pierwszej kampanii, wydawnictwo Imagine Realm wychodzi naprzeciw odbiorcom. Po konsultacjach z graczami, recenzentami, innymi autorami zaproponowali warianty rozgrywki, które niwelują ilość ukrytych informacji. Dzięki temu, nie tylko nauka zasad będzie łatwiejsza, lecz również otrzymujemy możliwość dostosowania rozgrywki pod swoje potrzeby.

Praca nie dobiegła jeszcze końca, do zakończenia kampanii pozostało jeszcze 14 dni, a wydawcy nie zwalniają tempa. Na stronie kampanii wciąż pojawiają się nowe aktualizacje, cele do odblokowania, warianty i mapy. Uważam że projekt jest wart tego, by dać mu szansę. Rozgrywka jest dynamiczna, trzymająca w napięciu oraz oferująca sporą ilość strategii do wykorzystania. Trzymam kciuki za ufundowanie projektu i nie mogę się doczekać, co autorzy jeszcze mają dla nas w zanadrzu.

Link do kampanii na zagramw.to: https://zagramw.to/straznicy-xobos 

Jedna odpowiedź

  1. Ciężko idzie tej kampanii, Wierzę, że uda się ją sfinalizować i wsparcie graczy nie pójdzie do przysłowiowego lamusa.. Nie wiem jak duży potencjał ma gra, czy będę miał z kim grać też nie wiem.
    Ale wsparcie jest 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.