Klany Kaledonii
Autor: Juma Al-JouJou
Wydawnictwo: Czacha Games
Liczba Graczy: 1-4

Szkocja, XIX wiek. Rozwój handlu oraz eksport są główną siłą napędzającą gospodarkę państwa. Jako członkowie najznamienitszych rodów Kaledonii będziecie starać się, by to wasze whisky trafiało do europejskich piwnic, a sery na europejskie stoły. Ten, któremu powiedzie się najlepiej, zyska szacunek pozostałych klanów.

Klany Kaledonii to średniej ciężkości gra ekonomiczna, w której gracze będą manipulować posiadanymi dobrami oraz pieniędzmi w celu uzyskania jak największej liczby punktów. Gra trwa 5 rund, podczas których gracze naprzemiennie wykonują akcje do momentu, aż wszyscy uczestnicy spasują. Rozgrywka oparta jest na dobrym zarządzaniu czterema planszami, na których będzie toczyć się gra. Na mapie gracze wystawiają swoich robotników oraz budynki, starając się zyskać jak najwięcej terytoriów dla swojego klanu. Plansze graczy pozwalają na kontrolowanie dóbr, które chcemy pozyskać, bądź przetwarzać, na swoich ziemiach oraz rozwijać możliwości naszego klanu. Rynek jest miejscem gdzie gracze sprzedają i kupują towary, manipulując ich aktualnymi cenami. W końcu plansza eksportu pozwoli nam pozyskać nowe kontrakty do realizacji oraz informuje nas o punktowaniach w bieżącej oraz przyszłych rundach. Dodatkowo znajdziemy tu również informacje o tym, które z towarów były najczęściej przez graczy eksportowane, co za tym idzie najmniej warte na koniec gry.

Autor gry zaprezentował nam tytuł, który łączy z sobą kilka mechanizmów zaczerpniętych z innych gier planszowych, spiętych razem ciekawym systemem punktowania. To właśnie ten element wyróżnia tę grę spośród innych. Gracze sami w trakcie rozgrywki decydują ile punktów warte będą poszczególne surowce na sam koniec. Jest to również główna droga do zdobycia dużej ilości punktów, co powoduje, że zaniedbując kontrakty nie można starać się o zwycięstwo. Gra dodatkowo nie wybacza błędów. Pomyłki graczy w pierwszej/drugiej rundzie potrafią doprowadzić do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie odbić się na tyle z pieniędzmi, bądź punktami by dogonić pozostałych. Pomimo tego gra jest przyjemna i bardzo chętnie się jej uczy. Mimo przegranych odnosi się wrażenie osiągnięcia czegoś. Prostota zasad nie zubaża rozgrywki i pomimo małej ilości dostępnych akcji do wykonania nie powinniśmy narzekać na brak możliwości kombinowania.

Wydawnictwo Czacha Games postanowiło wydać grę na polski rynek za pomocą portalu zagramw.to. Zachęcamy do zapoznania się z kampanią gdzie znajdziecie mnóstwo materiałów poświęconych grze (link do kampanii poniżej). My grę polecamy i cieszymy się, że dzięki wydawnictwu gra trafi do szerszej publiczności.

Link do kampanii: https://zagramw.to/klany-kaledonii

 [envira-gallery id=”3738″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.