Istanbul: Gra Kościana
Autor: Rüdiger Dorn
Wydawnictwo: 2 Pionki
Liczba Graczy: 2-4

Istanbul, jedyna metropolia świata znajdująca się na dwóch kontynentach. Dawny Konstantynopol, jest obecnie największym i najludniejszym miastem w Turcji, a zarazem jej centrum finansowym, kulturalnym oraz handlowym. To właśnie tutaj, na tętniącym życiem bazarze Stambułu, będziemy starać się o tytuł Mistrza Gildii Kupieckiej.

Pierwszy gracz, który zdobędzie sześć rubinów zwycięża. Osiągnięcie celu nie będzie jednak proste, tym bardziej, że konkurencja nie śpi. Całe szczęście nie jesteśmy sami. Za pośrednictwem naszych pomocników, reprezentowanych przez kości, będziemy wykonywać transakcje przybliżające nas do zwycięstwa. Sześć symboli na kościach prezentuje, co możemy uzyskać, dzięki naszym pomocnikom. Tkaniny, przyprawy, owoce oraz biżuteria to podstawowe surowce, które możemy spotkać na bazarze w Stambule. Liry, pozwolą nam kupować rubiny u jubilera, a karty bazaru oferują specjalne akcje. W swojej turze rzucamy pięcioma kośćmi i mamy do dyspozycji dwie akcje z ich wykorzystaniem. Większość z nich polega na magazynowaniu towarów na przyszłe rundy, bądź kupowaniu rubinów za określone ilości dóbr lub pieniędzy. Wymiana surowców na kryształy pozwoli nam w przyszłości przerzucać kości, natomiast zdobywając fundusze uzyskujemy tym więcej pieniędzy, im więcej symboli Lir wypadło na kościach. Poza kupowaniem rubinów, towary można wykorzystać do nabywania kafli meczetów. Pozwalają one na odblokowanie stałego bonusu, który jest dostępny dla właściciela do końca gry (np. dodatkowa kość, bądź zysk trzech lir na początku każdej tury). Dobre wykorzystanie żetonów meczetów, sprawne zarządzanie towarami oraz odrobina szczęścia pozwoli nam wyprzedzić konkurencję w drodze do zwycięstwa.

Jako fan oryginalnego tytułu, niepewnie podchodziłem do jego kościanej wersji. Istanbul jest do tej pory jedną z moich ulubionych eurogier i nie byłem przekonany czy kościana przeróbka zdoła oddać to samo, co jej starszy brat. Pierwsza rozgrywka rozwiała wszelkie wątpliwości. Gra jest płynna, przyjemna, a zarazem pełna napięcia w wyścigu o zwycięstwo. Proste i intuicyjne zasady pozwalają cieszyć się rozgrywką już od pierwszej partii, a krótki czas oczekiwania na swoją turę powoduje, że gra się nie dłuży. Wykonanie gry jak zwykle w przypadku tego wydawnictwa postawione jest na najwyższym poziomie. Wszystkie komponenty są solidnej jakości, a piękne rubiny zachęcają by bardziej się starać o ich nabycie. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić tą grę i zaprosić do wspólnego grania. 😉

 

[envira-gallery id=”3703″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.