Cyklady (2009)
Autor: Bruno Cathala, Ludovic Maublanc
Wydawnictwo: REBEL.pl
Liczba Graczy: 2-5

Cyklady, archipelag położony u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. To właśnie tam, przywódcy największych polis będą toczyć bój o bogactwo i dobrobyt dla swoich ludzi. Owy konflikt przyciągnął wzrok również sił wyższych. Bogowie starożytnej Grecji bacznie obserwują zmagania śmiertelników. W istocie to ich przychylność przechyli szale zwycięstwa jednej ze stron.

Witajcie na archipelagu antycznych Cyklad. Tutaj będziecie podbijać nowe terytoria, wznosić budowle, przelewać krew przeciwników i oddawać bogom należną im cześć. Gra składa się z serii cyklów (rund), które podzielone są na kilka etapów. Na początku każdego z nich pojawiają się nowe mityczne stworzenia, wybierana jest nowa kolejność bogów na torze licytacji oraz gracze otrzymują dochód za kontrolowane terytoria. Kolejnym etapem jest składanie ofiar bogom. W przyszłości akcje dostępne dla gracza związane są z domeną bóstwa, któremu zapłacił daninę. Ares, bóg wojny, daje możliwość rekrutowania nowych oddziałów oraz przemieszczanie ich. Atena pozwala swoim wyznawcom kształcić filozofów. Dzięki Posejdonowi, gracz będzie rozbudowywał swoją flotę i przemierzał Morze Egejskie dzięki sprzyjającym wiatrom. Zeus, wraz ze swoimi kapłanami, pozwoli graczom na zaoszczędzenie złota podczas składania ofiary bogom. Apollo natomiast, pozwala na pozyskanie dodatkowych zasobów na poczet przyszłych cykli. Dodatkowo bogowie, poza Apollonem, dają dostęp do zakupu jednej z czterech budowli: twierdzy, akademii, portu i świątyni. Gdy każdy gracz będzie przypisany do jednego boga rozpoczyna się faza wykonywania akcji. W swojej turze gracz poza akcjami boga, któremu złożył ofiarę, może rekrutować mityczne stworzenia i stawiać nowe budowle. Warunkiem zwycięstwa w grze, jest posiadanie pod swoją kontrolą dwóch metropolii. Zdobyć je można na trzy sposoby: posiadając jednocześnie cztery różne budowle na swoich terytoriach, pozyskując czwartego filozofa, bądź przejęcie terytorium przeciwnika, na którym metropolia się znajduje.

[envira-gallery id=”3625″]

Gra doczekała się trzech dodatków (dwóch dużych i jednego małego), z czego dwa udało nam się przetestować. Tytani, jest to duży dodatek wprowadzający szereg zmian do rozgrywki. Nowa mapa przenosząca graczy na duże wyspy, podzielone na kilka terytoriów, oraz nowy rodzaj jednostek pozwalający graczom na większą mobilność na planszy powodują, że gra staje się bardziej dynamiczna od pierwszych rund. Oprócz tego pojawiają się karty artefaktów, które wprowadzają dodatkowy warunek zwycięstwa. Natomiast Monumenty to mały dodatek składający się z dziesięciu kart, które odpowiadają plastikowym figurkom owych monumentów. Dodają one do gry element wyścigu, pozwalając graczom zdobyć budowle o specjalnych właściwościach.

Cyklady są tytułem, który już od dawna znajduje się w naszej kolekcji. Duża regrywalność i ilość decyzji, jakie gra oferuje graczowi powodują, że podczas gry nie będzie można się nudzić. Niestety wraz z przybywającą ilością nowych tytułów coraz rzadziej pojawiają się na stole. Nie mniej jednak, rozgrywka za każdym razem jest emocjonująca, a dodatki gwarantują, że każda gra będzie inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.