Century: Korzenny Szlak
Autor: Emerson Maatsuchi
Wydawnictwo: Factory of Ideas
Liczba Graczy: 2-5

Century: Korzenny Szlak pozwala nam wcielić się w kupców handlujących przyprawami na tytułowym Korzennym Szlaku. Kurkuma, szafran, kardamon i cynamon – te wszystkie dobra będą środkiem do uzyskania jak największego bogactwa. Klimat i tematyka gry są pozorne aczkolwiek sam autor zaznacza głównie nacisk na mechanikę i prostotę zasad.

Gra oparta jest na mechanice budowania silnika oraz zarządzania zasobami. Podczas rozgrywki gracze będą pozyskiwać karty dające im nowe możliwości zbierania/wymiany kostek przypraw, które będą potrzebne do zdobywania punktów zwycięstwa. W turze gracz może wykonać jedną z czterech dostępnych działań. Dwie pierwsze odnoszą się do kart akcji. Nabywając nową kartę z toru gracz musi za nią zapłacić kładąc kostkę na każdej karcie poprzedzającej kupowaną (pierwsza karta zawsze jest darmowa). Zagrywając kartę z ręki kładziemy ją odkrytą przed sobą wykorzystując opisaną na niej akcję. Karty akcji dzielą się na 3 rodzaje: zbiory, pozwalające zebrać kostki z banku i umieścić w swojej karawanie; ulepszenia, zamieniające kostki z karawany na poziom wyższe określoną ilość razy; handel, dzięki którym można wymieniać jedne kostki na inne. Trzecią akcją jest odpoczynek, dzięki tej akcji gracz może zabrać wszystkie zagrane poprzednio karty akcji z powrotem na rękę by móc na nowo ich użyć. Ostatnią akcją jest zdobycie karty bogactwa, która jest kluczowa do osiągnięcia zwycięstwa. Wydając określoną ilość kostek przedstawioną na karcie możemy ją kupić zyskując punkty zwycięstwa, (jeśli jest to pierwsza lub druga karta na torze to otrzymujemy również złotą lub srebrną monetę). Pierwsza osoba, która zbierze piątą (lub szóstą w grze dla dwóch-trzech graczy) kartę bogactwa kończy grę. Zwycięzcą jest osoba, która na koniec rozgrywki posiada najwięcej punktów.

Pomimo tego, że klimat rozgrywki jest ledwo wyczuwalny a na temat nie zwraca się znaczącej uwagi, Century: Korzenny Szlak jest solidnym tytułem. Zaczynając od odpicowanego wydania: duże tarotowe karty z pięknymi grafikami, metalowe monety, miseczki na kostki przypraw wszystko to powoduje, że obok rozłożonej gry nie można przejść obojętnie. Prostoty zasad autorowi odmówić nie można. Przystępne reguły, które możemy znaleźć na dwustronnej instrukcji tłumaczy się w pięć minut, co czyni Century: Korzenny Szlak idealnym tytułem do wciągania nowych graczy do naszego hobby.

[envira-gallery id=”3415″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.