Koniec roku zbliża się nieubłaganie. To czas kiedy większość z nas robi rachunek sumienia, spina klamrą wszystko to, co się działo i wyciąga wnioski, aby z czystą kartą rozpocząć kolejny rok. Czym możemy się pochwalić? Jaki był ten rok dla nas? Co udało nam się zrealizować?
Zacznijmy po kolei.
Styczeń zaczęliśmy z wielkim przytupem współorganizując razem z klubem Respublica wielkie granie na Politechnice Warszawskiej. Pojechaliśmy do Kielc na konwent II Bój Planszówkowy (zostaliśmy też patronem medialnym tego wydarzenia) Od początku roku, kontynuowaliśmy także tradycję środowych spotkań w Groole. Do maja spotykaliśmy się na Mokotowie, potem na Woli gdzie obecnie też można nas spotkać w każdą środę (ul. Erazma Ciołka 11). Dla tych co nie mogli w tygodniu, przewidziane były sobotnie wydarzenia na Wilanowie w Kabuki Fusion. Zorganizowaliśmy kilka spotkań w szkołach podstawowych w podwarszawskiej Gminie Czosnów, czego kulminacją był Zimowy Festiwal Gier w lokalnej bibliotece na początku lutego. Tego samego miesiąca odwiedziliśmy warszawski Grochów, gdzie można było z nami zagrać w Stacji Grochów. Pojawiliśmy się także na wielkiej parapetówce klubu sąsiedzkiego na Młynarskiej.
Wydarzeniem marca była czwarta edycja Festiwalu Gier Planszowych. Podczas całego wydarzenia przewinęło się prawie 200 osób! Odbyły się trzy turnieje: (Red 7, Trio, Duuuszki) rozdaliśmy też rekordowo dużo nagród – ponad 30 gier! Z innych miejsc, które wizytowaliśmy warto wspomnieć o uroczym lokalu na Mokotowie – Koty za płoty. Po raz kolejny współorganizowaliśmy też wydarzenie na Politechnice.
Mocnym akcentem wiosny była organizacja przez nas Nocy Muzeów na Targówku, gdzie zabraliśmy wszystkie nasze gry wielkoformatowe. To była wspaniała promocja planszówek na świeżym powietrzu. Tłumy warszawiaków odwiedziły nasze namioty podczas świętowania 200-lecia istnienia Uniwersytetu Warszawskiego. Byliśmy najbardziej obleganym wystawcą na całym kampusie! Podczas wydarzenia zorganizowaliśmy nie tylko bogatą wypożyczalnię gier, ale także trzy turnieje (Abalone, Pędzące żółwie oraz Activity). Wsparliśmy także imprezę charytatywną dla chorego Kubusia.
Lato przywitaliśmy nową serią rodzinnych spotkań organizowanych wraz z Wolskim Centrum Kultury: Rodzinny Festiwal Gier Planszowych, które mają na celu zachęcić do grania całe rodziny. Na początku lipca odbyła się natomiast szósta edycja Festiwalu Gier w Odessa Club, czyli nasze sztandarowe wydarzenie dedykowane wszystkim miłośnikom planszówek. Tym razem była to edycja dwudniowa, głównie przez ilość turniejów jakie przygotowaliśmy dla graczy (Pędzące Ślimaki, Bitwa o Tortugę, Gobbit Angry Birds, Haru Ichiban, Santiago). Zakończenie Festiwalu miało swój nietypowy finał w postaci zaręczyn pary, którą połączyła pasja do planszówek 😉 (dziękujemy Board Game Girl za nagranie! :*).
Reszta wakacji upłynęła nam na trwających nieprzerwanie środowych spotkaniach w Groole oraz sobotnich spotkaniach w Kabuki Fusion. W międzyczasie odwiedzaliśmy także inne miejsca związane z planszówkami: Dziką Historię w Łomiankach oraz Zgrany Wawer. Wybraliśmy się także do Torunia na świetny festiwal fantastyki Copernicon.
Jesień była mocno obfita w granie. Kiedy dni stają się krótsze i chłodniejsze… spotkania przy grach stają dłuższe. Zorganizowaliśmy drugą i trzecią edycję Rodzinnego Festiwalu Gier Planszowych, gdzie nagradzaliśmy zwycięzców w turniejach Zające na łące, Pentago oraz najmłodszych za rysunki związane z grami planszowymi. Rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań na Mokotowie w Localu, a na Halloween wybraliśmy się do kawiarni Koty za płoty. Wizytowaliśmy dwudniowy konwent Rzuć Kostką w Warszawie. Pojawiliśmy się na perfekcyjnie przygotowanej premierze gry Capital, a także na Good Game Warsaw gdzie odbywał się finał Polski w Sabotażystę. Eliminacje do tego turnieju przeprowadzaliśmy w Groole, a na wydarzeniu stawiło się ponad 50 osób! Z innych ogólnopolskich turniejów jakie przeprowadziliśmy to eliminacje do Mistrzostw Polski w Królestwo w Budowie oraz Santiago. Zdecydowanie największą imprezą planszówkową z jaką przyszło nam się zmierzyć były Planszówki na Narodowym. 10 godzin, prezentacji gier, tłumaczenia zasad i… świetnej zabawy.
I chociaż organizowanie otwartych wydarzeń i promowanie gier planszowych w sposób bezpośredni pozostaje naszą domeną, to w tym roku udało nam się napisać (i narysować!) kilka recenzji, które możecie zobaczyć na naszej stronie. Na koniec, dziękujemy wszystkim tym, z którymi mieliśmy okazję się spotkać i zagrać w tym roku. Dziękujemy także wszystkim partnerom i wydawnictwom, które wspierają naszą pasję.
W liczbach:
- 48 środowych spotkań w Groolach ( najbliższe już 4 stycznia)
- 28 sobotnich spotkań w lokalu Kabuki Fusion na Wilanowie.
- 8 spotkań w Szkołach Podstawowych oraz w Gimnazjum
- 2 FESTIWALE GIER PLANSZOWYCH (piąta edycja była dwudniowa)
- 3 Rodzinne Festiwale Gier Planszowych ( 28 stycznia będzie czwarta edycja)
- Noc Muzeów na Targówku
- Festiwal Gier na Uniwersytecie Warszawskim
- Zimowy Festiwal Gier Planszowych w Bibliotece w Czosnowie
- 2 x Planszówki na Politechnice
- 3 spotkania w Localu na Mokotowie (kolejne odbędzie się 15 stycznia)
- 3 spotkania w Koty za Płoty
- inne spotkania (Dzika Historia, Klub Sąsiedzki, Stacja Grochów, Zgrany Wawer, Galaktyka Gier, Copernicon, Rzuć Kostką, krakowski HEX, II Bój planszówkowy w Kielcach, Good Game Warsaw i inne…)
- 23 recenzji i unboxingów.
Teraz jest czas aby postawić sobie cele na rok 2017…
Dużo grania w Nowym Roku i jeszcze bardziej intensywnej działalności! Dziękuje za wszystko, co w 2016 roku zrobiliście – bawiłam się z Wami nie raz i zamierzam to kontynuować. A może pokusicie się na jeszcze jakieś podsumowanie np. wasze hity planszówkowe 2016 roku albo na jakie premiery (można mówić o czymś takim w przypadku gier?) czekacie w 2017? Szalonej sylwestrowej zabawy życzę – będzie przy planszówkach czy na ten wieczór robicie wyjątek? 😉 A może jakieś sugestie dotyczące gier na ten szczególny wieczór?