Wiele osób postrzega gry planszowe jako ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, inni mają je za zabawę dla dzieci. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że przesuwanie pionków czy rzucanie kośćmi może wpłynąć na rozwój osobowości. Czy to w ogóle możliwe?

 

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania grami planszowymi. Sklepowe półki wypełnione są kolorowymi pudełkami, które zachęcają do rozpoczęcia zabawy. Jeszcze całkiem niedawno istniało przekonanie, że planszówki przeznczone są wyłącznie dla dzieci, a ich dostępność ograniczona była do kilku regałów.

 

Teraz salony empik posiadają cały dział wypełniony grami planszowymi różnej maści. Wbrew pozorom, po kostki, karty i plansze sięgają również dorośli, ponieważ w ofercie nie brakuje pozycji skierowanych do starszych graczy. Dzięki dużemu wyborowi zróżnicowanych tytułów każdy znajdzie idealną rozrywkę dla siebie. Warto również pamiętać, że gry to nie tylko zabawa i sposób na spędzanie czasu ze znajomymi, ale także krok ku doskonaleniu samego siebie – swoich umiejętności i wyjątkowych cech.

Ale jak to? Czy gry mogą wpływać na nasze umiejętności?

Oczywiście! Liczne badania przeprowadzone przez uczonych dowodzą, że zarówno proste, jak i skomplikowane planszówki są swego rodzaju motorem napędzającym rozwój człowieka. Wspólna gra potrafi wpłynąć między innymi na umiejętność współpracy, działania w zespole, a także na zdolność przestrzegania zasad i zdrowej rywalizacji. Niezwykle istotnym efektem jest również znaczne obniżenie stresu poprzez oderwanie od trudów codzienności. Podczas wciągającej gry nie ma czasu na przemyślenia dotyczące pracy czy problemów, kolorowe plansze i karty pozwalają skupić się na cieszeniu się chwilą.

 

Doktor Aleksandra Piotrowska z Pracowni Psychologii Edukacyjnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła w wywiadzie dla Empiku, że gry planszowe to o wiele więcej niż tylko trening umysłowy. I trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ nauka nowych zasad, strategiczne myślenie i planowanie sprawiają, że człowiek rozwija się w ten sposób na wielu różnych płaszczyznach. Pod płaszczem wspaniałej rozrywki kryje się cały wachlarz czynników wpływających na umiejętności, emocje i samopoczucie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że gry dostępne są dla wszystkich, niezależnie od wieku, dlatego nikt nie powinien czuć się wykluczony z możliwości zdobycia nowego doświadczenia. Jedyną granicą są zasady – młodszy odbiorca powinien sięgać po te mniej skomplikowane planszówki.

 

Wszystkie te kolorowe plansze, talie kart czy drewniane elementy to z naukowego punktu widzenia narzędzia, które zmuszają ludzi do zwiększonej aktywności mózgu, ponieważ w trakcie gry z drugim człowiekiem uruchamiają się nasze procesy poznawcze. Nawiązujemy kontakt interpersonalny, uwalniamy szereg różnych emocji, ćwiczymy logiczne myślenie i uczymy się zdolności współpracy w grupie. Wspólna zabawa potrafi jednocześnie zwiększać zadowolenie z rozrywki i szlifować naszą osobowość. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Festiwal gier w empiku

Wybierz gatunek dla siebie

Chociaż każda z gier w podobny sposób pomaga w szlifowaniu osobowości, najlepiej wybrać tę, która potrafi wciągnąć na wiele godzin i sprawi graczom przyjemność. Warto zatem zapoznać się z różnymi rodzajami gier planszowych. Na rynku znaleźć można między innymi gry: strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, karciane, słowne i liczbowe oraz familijne. Każda z nich dostosowana jest do pewnej grupy odbiorców, wśród których z pewnością zyska większe zainteresowanie.

 

Strategie to najczęściej gry wojenne przeznaczone dla osób chcących budować umiejętność logicznego myślenia i zdrowej rywalizacji z innymi. Wiele tytułów to nic innego, jak planowanie kolejnych ruchów armii tak, aby pokonać przeciwnika. Zwycięstwo w dużej mierze zależy od strategii na polu walki i zawiązywania sojuszów. Tego typu rozgrywka z pewnością nie jest przeznaczona dla najmłodszych, ponieważ nawet dla starszego gracza taka zabawa może być prawdziwym wyzwaniem. Zdobyte umiejętności przydadzą się w codziennej pracy z innymi, a podczas najróżniejszych międzyludzkich konfliktów znalezienie rozwiązania stanie się prostsze.

 

W przypadku gier familijnych jest zupełnie inaczej. Tutaj obowiązują proste zasady, aby każdy uczestnik zabawy mógł je szybko zrozumieć i bez problemu uczestniczyć w grze z innymi. Ich celem jest dostosowanie poziomu rozgrywki do wszystkich graczy, aby nikt z nich się nie nudził. Podobnie jest zresztą z grami karcianymi, których zasady mają być łatwe do pokazania innym, aby bez trudu rozpocząć rozgrywkę. Zaletą karcianek jest również fakt, że świetnie sprawdzają się w roli „towarzysza” podróży i wypoczynku. Nie ma nic lepszego niż wspólna gra w karty podczas wakacji z rodziną czy przyjaciółmi. Zdobyte umiejętności pozwolą na większą elastyczność w trakcie rozmów z innymi ludźmi. Jeśli potrafimy usiąść przy jednej grze z całą rodziną, to konwersacja z rozmówcami w różnym wieku nie powinna stanowić wyzwania.

 

Gry ekonomiczne i przygodowe najczęściej rządzą się nieco innymi prawami, niż te wymienione wcześniej. Nie polegają one na pokonaniu przeciwnika w bezpośrednim starciu, ale na osiągnięciu wyznaczonego celu przed nim. Zdobycie określonego budynku, wyznaczonej ilości punktów czy zgromadzenie majątku to tylko kilka z wielu różnych warunków zwycięstwa. Niekiedy wiele zależy od zwykłego szczęścia, ponieważ losem gracza kierują kości oraz suma wyrzuconych oczek. Tutaj rozwijana jest kreatywność, przedsiębiorczość i planowanie. Nie trzeba wyjaśniać, że każda z tych umiejętności z pewnością przyda się każdemu w życiu rodzinnym i zawodowym.

Lekarstwo na stres i większą pewność siebie

 

Niezależnie od wybranego gatunku gra planszowa potrafi znacznie obniżyć poziom stresu, który mógł zostać wywołany przez nieprzyjemną sytuację w pracy czy w domu. Skupienie swojej uwagi na wspólnej grze, zachowaniu innych ludzi i trzymanie się ustalonych reguł sprawia, że jesteśmy w stanie zapomnieć o niekomfortowych sytuacjach. Nasz umysł po prostu nie ma na to czasu – przez chwilę musi skupić się na dużej ilości bodźców i szybko reagować na zmieniające się warunki gry, aby nie przegrać i odnieść zwycięstwo.

 

Mówiąc o zwycięstwie, należy dodać, że planszówki są pewnego rodzaju lekarstwem na brak pewności siebie i niską wiarę we własne siły. Odnoszenie zwycięstw i pokazanie innym graczom swoich umiejętności to świetny sposób na zbudowanie poczucia zadowolenia z własnej osoby i swoich dokonań. Współpraca z graczami rozwija umiejętność komunikacji w zespole i poczucie przynależności do jakiejś grupy społecznej.

Nie bez powodu różne targi, turnieje i festiwale gier cieszą się ogromną popularnością. Wszystko przez chęć rozwijania swoich umiejętności  i wypełnienie potrzeby dołączenia do określonej społeczności. Poczucie wykluczenia odchodzi w zapomnienie, kiedy na stole pojawia się gra planszowa.

 

Nie przesadzimy mówiąc, że gry planszowe są pewnego rodzaju kluczem do sukcesu. Kryje się w nich swoista moc, która otwiera drogę do nowych możliwości i doskonalenia samego siebie. Nie ma nic lepszego od kształtowania własnej osobowości poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu ze znajomymi. Planszówkowe popołudnia pomagają w umacnianiu więzów rodzinnych i uczą szacunku do zasad panujących w domu, a w życiu zawodowym ułatwiają pracę w zespole i uwalniają pokłady kreatywności.

 

Czas spędzony z grą planszową nigdy nie będzie czasem straconym.

Artykuł pochodzi z biuletynu wydanego przez Empik z okazji Festiwalu Gier Planszowych.

Festiwal Gier Planszowych w Empiku już w najbliższy weekend w 9 miastach Polski:

29-30 września:

Warszawa – Festiwal Gier Planszowych | Empik Arkadia
https://www.facebook.com/events/1094701684033054/

Łódź – Festiwal Gier Planszowych | Empik Manufaktura
https://www.facebook.com/events/1145955415560737/

Gdańsk – Festiwal Gier Planszowych | Empik Galeria Bałtycka
https://www.facebook.com/events/2180263328896056/

Lublin – Festiwal Gier Planszowych | Empik Plaza
https://www.facebook.com/events/1153476838136241/

Dąbrowa Górnicza – Festiwal Gier Planszowych | Empik Pogoria
https://www.facebook.com/events/464211767417919/

Poznań – Festiwal Gier Planszowych | Empik Stary Browar
https://www.facebook.com/events/269459600354216/

Szczecin – Festiwal Gier Planszowych | Empik Kaskada:
https://www.facebook.com/events/232475854086006/

Wrocław – Festiwal Gier Planszowych | Empik Galeria Dominikańska
https://www.facebook.com/events/1928959860740669/

Kraków – Festiwal Gier Planszowych | Empik Kazimierz:
https://www.facebook.com/events/238819913644485/

 

 

Karol Decka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.