30 i 31 sierpnia Krosno będzie najbardziej fantastycznym miejscem w Polsce. Przez dwa dni od 12 do 22 będzie można zagrać w “gry bez prądu”, zapoznać się z dokonaniami koła studenckiego NEO, poznać gry bitewne przenieść się do fantastycznych światów RPG lub wysłuchać prelekcji. Całe wydarzenie odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie przy ul. Kolejowej 1. 

O KrosConie mówi Damian „Piórko” Ziemba, jeden z inicjatorów całego wydarzenia, które jest wspólnym dziełem wielu pasjonatów i grup zainteresowań. W programie znajdziecie setki gier planszowych, gry bitewne, zobaczycie cosplayerów i wysłuchacie fantastycznych prelekcji.

Czym jest KrosCon? 

KrosCon to spotkanie fanów gier fabularnych, mangi i anime, komiksu, seriali telewizyjnych, ale nie tylko. To także rozległa gama zagadnień począwszy od fantastyki, przez szeroko pojętą popkulturę, science-ficition, postapokalipsę, steampunkczy różnotematyczne gry planszowe. KrosCon to przestrzeń, w której dzięki szerokiej ofercie zaplanowanych atrakcji, każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie. Jednak konwent ten to przede wszystkim rodzinna atmosfera, pozytywna energia, ogrom zaangażowania oraz przyjaźnie, które składają się na unikatową całość jaką jest KrosCon. KrosCon skupia prelegentów, wystawców, wydawnictwa, oraz specjalistów w takich dziedzinach jak cosplay, RPG czy gry bitewne niemal z całej Polski, uczestnicy zaś to osoby z całego Podkarpacia! KrosCon to nieustannie i dynamicznie rozwijana inicjatywa, mającą ogromny potencjał na tytuł ogólnopolskiego konwentu fantastyki i gier planszowych, co z pewnością miałoby istotny udział w kształtowaniu i promocji życia kulturalnego Krosna oraz całego regionu podkarpackiego. 

Skąd pomysł na konwent właśnie w Krośnie? 

KrosCon powstał na bazie festiwalu gier planszowych „Planszówki z Muffinem”, który odbył się w latach 2016 oraz 2017. Dwie edycje zgromadziły łącznie około 600 uczestników, a podczas każdego wydarzenia z serii „Przystanek KrosCon” sale restauracji i pubów, które były gospodarzem przedsięwzięć, były wypełnione po brzegi. Łączną frekwencję podczas organizowanych Przystanków „KrosCon”możemy spokojnie podawać w tysiącach. Jednak tym razem Organizatorzy postanowili pójść o krok dalej i stworzyć wydarzenie z ogromnym rozmachem, zapraszając do współpracy krośnieńskie grono pedagogiczne, okoliczne grupy i kluby fantastyki, Portal Gamesów oraz sklep z grami planszowymi GameKeeper z Rzeszowa. 

Na KrosConie będzie można poznać gry planszowe różnych wydawnictw. Zaczęło się od gier planszowych, ale “KrosCon” to coś znacznie więcej

Kto za tym wszystkim stoi?

Za organizację KrosConu odpowiedzialna jest grupa GraTy wraz z niezrzeszonymi osobami, które na bieżąco wspierają wydarzenie. „Ekipa”GraTy jest wynikiem dużego zainteresowania gamesroomami, od których zaczęliśmy naszą działalność w Krośnie, oraz konwentu KrosCon. Grupa została zawiązana w 2018 roku, tworzą ją pozytywnie nastawieni  ludzie, których połączyło zamiłowanie do gier planszowych, karcianych, bitewnych, komiksu, kuchni, książek oraz szeroko pojętej fantastyki. Za cel obieramy sobie propagowanie naszych zainteresowań poprzez organizowanie wydarzeń społecznych: spotkań, gier miejskich, pokazów, warsztatów otwartych dla wszystkich chętnych. Jako grupa dysponujemy znaczną kolekcją różnogatunkowych gier planszowych, którą udostępniamy uczestnikom podczas każdego organizowanego przez nas wydarzenia („Przystanek KrosCon”).

Podczas I edycji konwentu fantastyki i gier planszowych KrosCon, służyli nam pomocą również Blueberrypuddingcake, Krośnieński Klub Fantastyki „Elizjum 2.0” oraz Szkolny Klub Fantastyki „Nebula”.

KrosCon to setki gier planszowych i inne atrakcje.

Figurkowe gry bitewne

Na KrosConie będzie można pograć w figurkowe gry bitewne. Część przestrzeni zostanie zaaranżowana pod grę “Bolt Action”, Jest to gra osadzona w realiach II Wojny Światowej. Grze będzie towarzyszyła prezentacja replik mundurów. Gracze w otoczeniu okopów i dźwięków wystrzałów będą mogli poznać tę jedną z najpopularniejszych gier bitewnych. Nie będzie to jedyna figurkowa gra bitewna na KrosConie. Obok prezentowane będą fantastyczne tytuły takie jak Warhammer 40000 czy X-Wing Warto podkreślić, że to nie tylko gry, ale i modelarstwo, artystyczna praca nad figurkami. Precyzja jest niekiedy tak niesamowita, że figurki wyglądają jak aktorzy na planie filmowym.  

Doświadczeni Mistrzowie Gry poprawodzą sesje RPG / gier fabularnych. To “teatr kilku aktorów”, gra wyobraźni, gdzie Mistrz Gry kreuje świat, a gracze oddziałują na niego za pośrednictwem umówionej mechaniki. W grze RPG możemy znaleźć się w różnych fantastycznych światach np. w „postapokalipsie”, świecie dinozaurów, krainach fantasy z elfami, krasnoludami i pegazami czy w świecie Star Wars. Wszystko ogranicza wyłącznie kreatywność Mistrza Gry i samych graczy.

Jak na konwent przystało będą też prelekcje na fantastyczne tematy oraz warsztaty. Będzie można np. zobaczyć jak tworzy się strój “cosplayera” imitujący postacie ze znanych filmów i gier fantastycznych. Z bliska zobaczymy jak powstają zbroje z pianki, atrapy broni, suknie księżniczek.

Dołącz do wydarzenia

Na FacebookuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.