W nasze ręce trafiła jakiś czas temu imprezowa Gra z Jajem. Jak to zwykle bywa w tego rodzaju grach zasady nie są skomplikowane i można je wytłumaczyć w minutę.

Oto mamy talię kart:  do pierwszej rozgrywki możemy dobrać odpowiednią ilość kart z jajem, kurą i lisem. Talię tasujemy i wyznaczamy kogoś kto będzie Reżyserem, czyli osobą wykładającą karty jedna na drugą. Karty są utrzymane w filmowej estetyce, więc od razu wyjaśnienie dla graczy: wykładanie kart to symulacja lecącego filmu, a same karty mogą być klatkami filmu. 

Waszym zadaniem jest zrobić cięcie w odpowiednim momencie. No właśnie a kiedy to zrobić? Gdy wśród wyłożonych kart znajdzie się pięć lub więcej kurzych jaj. Jeśli na stole znajduje się karta z jajkiem to informacja dla graczy jest taka, że jajko jest dostępne. Ale jeśli potem wyłożymy kurę to siada ona na dostępnym jajku i nie jest już ono dostępne. Gdy z kolei pojawi się lis to zjada on kurę i jajko znów jest dostępne. Proste? To zależy: trochę od reżysera, który ustala prędkość wyświetlania filmu (czyli wykładania kart na stół), a trochę od spostrzegawczości innych graczy.

gra z jajem

Dużo więcej zabawy jest gdy dołoży się inne karty. Najlepiej wszystkie. Wtedy możemy stworzyć już nawet niezły film ze złożoną fabułą. W role drugoplanowe wcielają się tu całkiem interesujące postacie:

Wiesiek rolnik: trochę taki zły charakter bo psuje zabawę, ponieważ zabiera wszystkie dostępne jajka z kurnika, czyli de facto zaczynamy liczyć od nowa. Ale można mu nadać inną rolę, która nam bardziej przypadła do gustu. Mianowicie zabiera on wszystkie jajka, ale zostawia te strusie.

gra z jajem

–  Baryła, strusie jajo. Rola w tym filmie to zaskoczenie dla niejednego widza, bo nie ma mowy nic o Strusiach… ale mamy nadzieję, że potraficie dorobić do tego jakąś ciekawą historię. W każdym razie Baryła jest wart tyle co dwa jajka i kura nie może na nim usiąść.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

gra z jajem

Frędzel, Pies – kiedy pojawia się w filmie, zostaje na podwórku i odgania następnego lisa który się pojawi…

gra z jajem

GRR, Lis przebrany za kurę – …chyba, że trafi na takiego przebierańca! Taki lis nie daje się złapać Frędzlowi.

gra z jajem

Tosia, kaczka – gdy pojawia się w grze gracze muszą powiedzieć „kwa” przy pierwszej karcie Tosi i „kwa, kwa” przy drugiej karcie. Ale jest opcja alternatywna, w której Tosia po prostu zjada dżdżownicę…

gra z jajem

Kompostowiec Różowy, dżdżownica – gdy się pojawia to zostaje na podwórku i przyciągnie następną kurę, która się pojawi.

gra z jajem

Rokoko, kogut – gdy pojawia się w filmie to runda natychmiast się kończy i gracze mogą na wyścigi zgadywać ile aktualnie jest dostępnych jajek. Równie dobrze, może też przyciągnąć wszystkie kury, które schodzą z zajętych jajek.

 

gra z jajem
gra z jajem

Napięcie rośnie kiedy ktoś krzyknie „cięcie”. Oznacza to, że jeden z graczy jest przekonany, że aktualnie jest 5 dostępnych jajek. Ale nie musi to być zgodne z prawdą. Jeśli inni gracze zakwestionują te przypuszczenia, reżyser może dokonać sprawdzenia. Wtedy odwraca talię wyłożonych wcześniej kart i w wolnym tempie sprawdzamy film do momentu cięcia. Oczywiście punkt trafi do tego kto miał rację. Standardowo gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie trzy skorupki jajka czyli trzy punkty.

 

 Jak widzicie opcji rozgrywek jest bardzo dużo i w zależności z kim gramy, możemy sobie grę ułatwiać/ utrudniać, przyśpieszać/zwalniać i robić wszelkie możliwe kombinacje. Warto wspomnieć, że w pudełku zostały umieszczone także puste karty, na których można samemu coś narysować. Chociaż gra sprawdzi się na każdej imprezie towarzyskiej, czy zabawie w gronie rodzinnym to z pewnością znajdzie także zwolenników wśród nauczycieli. Jest tu trochę matematyki: dodawanie, odejmowanie, szacowanie. A wszystko to okraszone jest świetnymi ilustracjami. Dzięki nim gra jest przyjemna dla oka, nadają jej charakter i wyróżniają na tle podobnych gier.

wydawnictwo muduko

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za przekazanie gry do recenzji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.