Gra z jajem

W nasze ręce trafiła jakiś czas temu imprezowa Gra z Jajem. Jak to zwykle bywa w tego rodzaju grach zasady nie są skomplikowane i można je wytłumaczyć w minutę.

Oto mamy talię kart:  do pierwszej rozgrywki możemy dobrać odpowiednią ilość kart z jajem, kurą i lisem. Talię tasujemy i wyznaczamy kogoś kto będzie Reżyserem, czyli osobą wykładającą karty jedna na drugą. Karty są utrzymane w filmowej estetyce, więc od razu wyjaśnienie dla graczy: wykładanie kart to symulacja lecącego filmu, a same karty mogą być klatkami filmu. 

Waszym zadaniem jest zrobić cięcie w odpowiednim momencie. No właśnie a kiedy to zrobić? Gdy wśród wyłożonych kart znajdzie się pięć lub więcej kurzych jaj. Jeśli na stole znajduje się karta z jajkiem to informacja dla graczy jest taka, że jajko jest dostępne. Ale jeśli potem wyłożymy kurę to siada ona na dostępnym jajku i nie jest już ono dostępne. Gdy z kolei pojawi się lis to zjada on kurę i jajko znów jest dostępne. Proste? To zależy: trochę od reżysera, który ustala prędkość wyświetlania filmu (czyli wykładania kart na stół), a trochę od spostrzegawczości innych graczy.

gra z jajem

Dużo więcej zabawy jest gdy dołoży się inne karty. Najlepiej wszystkie. Wtedy możemy stworzyć już nawet niezły film ze złożoną fabułą. W role drugoplanowe wcielają się tu całkiem interesujące postacie:

Wiesiek rolnik: trochę taki zły charakter bo psuje zabawę, ponieważ zabiera wszystkie dostępne jajka z kurnika, czyli de facto zaczynamy liczyć od nowa. Ale można mu nadać inną rolę, która nam bardziej przypadła do gustu. Mianowicie zabiera on wszystkie jajka, ale zostawia te strusie.

gra z jajem

–  Baryła, strusie jajo. Rola w tym filmie to zaskoczenie dla niejednego widza, bo nie ma mowy nic o Strusiach… ale mamy nadzieję, że potraficie dorobić do tego jakąś ciekawą historię. W każdym razie Baryła jest wart tyle co dwa jajka i kura nie może na nim usiąść.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

gra z jajem

Frędzel, Pies – kiedy pojawia się w filmie, zostaje na podwórku i odgania następnego lisa który się pojawi…

gra z jajem

GRR, Lis przebrany za kurę – …chyba, że trafi na takiego przebierańca! Taki lis nie daje się złapać Frędzlowi.

gra z jajem

Tosia, kaczka – gdy pojawia się w grze gracze muszą powiedzieć „kwa” przy pierwszej karcie Tosi i „kwa, kwa” przy drugiej karcie. Ale jest opcja alternatywna, w której Tosia po prostu zjada dżdżownicę…

gra z jajem

Kompostowiec Różowy, dżdżownica – gdy się pojawia to zostaje na podwórku i przyciągnie następną kurę, która się pojawi.

gra z jajem

Rokoko, kogut – gdy pojawia się w filmie to runda natychmiast się kończy i gracze mogą na wyścigi zgadywać ile aktualnie jest dostępnych jajek. Równie dobrze, może też przyciągnąć wszystkie kury, które schodzą z zajętych jajek.

 

gra z jajem
gra z jajem

Napięcie rośnie kiedy ktoś krzyknie „cięcie”. Oznacza to, że jeden z graczy jest przekonany, że aktualnie jest 5 dostępnych jajek. Ale nie musi to być zgodne z prawdą. Jeśli inni gracze zakwestionują te przypuszczenia, reżyser może dokonać sprawdzenia. Wtedy odwraca talię wyłożonych wcześniej kart i w wolnym tempie sprawdzamy film do momentu cięcia. Oczywiście punkt trafi do tego kto miał rację. Standardowo gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie trzy skorupki jajka czyli trzy punkty.

 

 Jak widzicie opcji rozgrywek jest bardzo dużo i w zależności z kim gramy, możemy sobie grę ułatwiać/ utrudniać, przyśpieszać/zwalniać i robić wszelkie możliwe kombinacje. Warto wspomnieć, że w pudełku zostały umieszczone także puste karty, na których można samemu coś narysować. Chociaż gra sprawdzi się na każdej imprezie towarzyskiej, czy zabawie w gronie rodzinnym to z pewnością znajdzie także zwolenników wśród nauczycieli. Jest tu trochę matematyki: dodawanie, odejmowanie, szacowanie. A wszystko to okraszone jest świetnymi ilustracjami. Dzięki nim gra jest przyjemna dla oka, nadają jej charakter i wyróżniają na tle podobnych gier.

wydawnictwo muduko

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za przekazanie gry do recenzji

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.
planszówki warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.