Spiżarnia wróżki | Recenzja
Każdego dnia o świcie leśna wróżka wybiega ze swej chatki na skraju lasu by na miejskim targu wystawić na sprzedaż potrawy, eliksiry i amulety. W tym czasie jej pomocnicy skrzaty zbierają w okolicy magiczne składniki, by uzupełnić spiżarnię wróżki. Muszą się jednak spieszyć – mają mało czasu, bo gdy nadejdzie kolejny dzień, z niezebranych ziół, kwiatów, grzybów i owoców leśnych wyparuje cała magia.
W grze wcielamy się w małe skrzaty, które pomagają zebrać specjalne składniki dla tytułowej wróżki. Nasze zadanie jest niezwykle ważne, mamy na to czas do następnego świtu. Wtedy to wróżka udaje się na targ aby sprzedać przygotowane przez siebie eliksiry.


Zawartość
Z reguły w recenzjach omijam temat zawartości i wolę skupiać się na mechanice, ale omówienie tego co znajduje się w środku i jak wygląda „Spiżarnia Wróżki” w tym przypadku składa się na kwintesencję tej gry. Niezwykłe ilustracje i pastelowy świat stworzony przez Kasię Bogdańską przywołał u mnie nostalgiczne wspomnienia dziecięcych książeczek z dzieciństwa. Jest coś hipnotyzującego w tych obrazkach od których bije ciepło i magiczna tajemnica. Jeśli gra trafi w wasze ręce to zatrzymajcie się przed otwarciem wieczka i poświęćcie chwilę na obejrzenie ilustracji na pudełku. Pozwoli wam to wprowadzić się w nastrój i poczuć klimat gry.
I tak oto w pudełku znajdziemy magiczny zegar + cztery planszetki, które po rozłożeniu tworzą razem nietypową przestrzeń gry. Planszetki mają bowiem wcięcie które pozwala nam dosunąć je do krawężników pudełka. Oprócz tego mamy jeszcze 40 żetonów kwiatów, grzybów, ziół i owoców leśnych, dwie kostki, 36 kart magicznych receptur, 4 kafle skrzatów, 4 koszyczki na żetony i oczywiście instrukcję.
.


Rozgrywka
Gra oferuje dwa tryby gry: kooperacyjny, przeznaczony głównie dla dzieci oraz rywalizacyjny, dla starszych dzieci – powyżej 6 roku życia.
Wariant kooperacyjny: Na sukces wróżki pracujemy wspólnie zbierając z lasu i łąki niezbędne zasoby. W tym wariancie wykorzystujemy dwie kości. Na ściankach zielonej mamy po jednym symbolu kwiatów, grzybów, ziół, owoców leśnych, symbol koszyczka pozwalający nam wziąć dowolny składnik, symbol podwójnego koszyczka (bierzemy z planszy dwa dowolne składniki) oraz symbol czasu. Na ściankach czarnej kostki znajdują się po dwa symbole koszyczka oraz podwójnego koszyczka ale także dwa symbole czasu. Wyrzucenie na kości czasu nakazuje graczom przekręcić tarczę zegara o jedno pole. Jeśli magiczny zegar zatoczy koło i nastanie kolejny dzień gracze przegrywają.
Tura gracza polega na wyborze koloru kostki i rzucie a następnie wykonania akcji wynikającej z kości. Zbierane zasoby umieszczamy w naszych koszyczkach. Wygrywamy gdy z planszetek zbierzemy wszystkie elementy.


Wariant rywalizacyjny: polecany od 6 roku życia bowiem, dochodzi tu negatywna interakcja. Niekoniecznie jesteśmy już miłymi i uprzejmymi skrzatami. Gdy wchodzi walka o przychylność wróżki, w sercach małych skrzatów pojawia się chęć bycia tym najlepszym i mogą się posunąć nawet do kradzieży zasobów od innych graczy. W tym wariancie wykorzystujemy karty magicznych receptur, które dzielą się na potrawy, amulety i eliksiry. W rozgrywce będziemy używać tylko zielonej kości.
Tura gracza wygląda podobnie jak w wariancie kooperacyjnym. Rzucamy zieloną kością i wykonujemy akcję. Jeśli wypadnie zegar to przyśpieszamy rozgrywkę, jeśli zasób to go zbieramy. W wypadku gdy mamy uzbieraną odpowiednią liczbę zasobów by zakupić którąś kartę z tych wyłożonych to możemy to zrobić. Naturalnie każda karta ma swoją wartość, a dodatkowo niektóre z nich pozwalają nam wykonać dodatkową akcję: dodatkowy ruch, wspomnianą wyżej kradzież składnika, albo zgadywanka. Ta ostatnia opcja to szansa na dodatkowy bonus. Jeśli gracz odgadnie jaka karta jest na wierzchu stosu (potrwa, eliksir lub amulet) to ją po prostu wygrywa.



Podsumowanie
Autorką „Spiżarni Wróżki” jest znana z bloga damagier.pl, Sylwia Zimowska. Gra ma przemyślany temat, z którym współgra dynamika gry. To lekki i przyjemny tytuł skierowany głównie do dzieci, ale przy którym dobrze mogą się bawić także dorośli. Gry dla dzieci muszą być miłe dla oka i Spiżarnia Wróżki spełnia ten warunek z nawiązką. Ilustracje Kasi Bogdańskiej są klimatyczne, ciepłe i wielowarstwowe dzięki czemu można zanurzyć się w świecie małych skrzatów, które niczym mrówki przemykają między listkami paproci, trawy czy koniczyny aby dotrzeć do ukrytej gdzieś głęboko w lesie baśniowej spiżarni z której korzysta nasza tajemnicza wróżka.
Wydawnictwo

Chcesz z nami zagrać?
- Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
- Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
- Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
- Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
- Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
- Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
