Essen to mekka dla graczy. Tysiące miłośników planszówek, setki wystawców i gry z całego świata. Dlatego każdy prawdziwy fan gier planszowych musi przynajmniej raz tam pojechać… Na tegoroczne Essen Spiel 2019 wyruszyliśmy już we wtorek wieczorem razem z ekipą GeekMod.pl oraz Planszostrefa.pl.
Plany tego co zobaczyć, i co kupić były już poczynione odpowiednio wcześniej. Część zakupów zrobiliśmy jeszcze przed wyjazdem (z odbiorem na targach), do części przekonywaliśmy się na miejscu.
Celem targów było poznać i zagrać w jak największą liczbę tytułów. Oczywiście rzeczywistość zweryfikowała nasze plany – czasu starczyło jedynie na zapoznanie się z 6-7 tytułami dziennie, co na przestrzeni 4 dni i tak dało wynik oscylujący wokół 30. Wśród nich znalazło się kilka gorących nowości, kilka zapowiadanych na kickstartera tytułów, jak również kilka prototypów.
Poniżej w kolejności (w miarę chronologicznej kilka słów o większości z poznanych gier):
🎲 Flick of faith – zaprojektowana na jednej z ostatnich edycji Laboratorium Gier przez Pawła Stobieckiego, Jana Truchanowicza i Łukasza Włodarczyka gra opowiadająca historię wszechmocnych Bogów, którzy w wyniku wszechogarniającej nudy grają o swoich wiernych, świątynie i wyspy… w kapsle. Wydawnictwo Awaken Realms
🎲 Sprawnopolis – szybka koooperacyjna karcianka, mechanicznie podobna do kraju Kwitnącej wiśni od Gry planszowe Lucrum Games Games. Budujemy miasto by spełniało ściśle określone (punktujące na koniec) warunki.
🎲 Blitzkrieg! – dwuosobowa gra strategiczna osadzona w realiach Drugiej Wojny Światowej. Pozwala wygrywać kluczowe kampanie wojenne i budować potęgę militarną. I wszystko to w 20 minut. Rewelacyjny tytuł.
🎲 Funkovers Startegy Game – znacie takie laleczki z kwadratowymi główkami? A zastanawialiście się kiedyś czy Harry Potter mógłby zamiast swoją różdżką walczyć batarangiem? Koniecznie sprawdźcie ten tytuł.
🎲 Quartermaster General – to szybka gra, przeznaczona raczej dla kompletu graczy (6) w której dowodzi się głównymi potęgami drugiej wojny światowej – utrzymuje wojska lądowe i marynarkę, nawiązuje sojusze, wywołuje konflikty. I wszystko za PZki 😊
🎲 Terrors of London – Wiktoriański Londyn, Bestie, śmiertelnicy, duchy i nieumarli. Przekozackie ilustracje. A klimatu zero. Kolejny klon Star/ Hero Realmsów z niewielkim twistem. Największe nasze rozczarowanie.
🎲 Gopher Broke – imprezowe rzucanie kośćmi i bieganie w kółko susłami. Nic dodać, nic ująć.
🎲 The Magnificient – laureat głosowania GeekBuzz. W grze rywalizujemy o to, aby przyciągnąć jak największą widownię do swoich pokazów iluzjonistycznych. Suche, aż piszczy.
🎲The Warp – mega wciągający bitewniak w kosmosie dla 2-4 graczy. Kampania na KSie zapowiedziana na listopad br.
🎲 One Night at Davis Manor – wyprzedana pierwszego dnia ☹ gra drużynowa dla 4-8 graczy z (częściowo) ukrytymi tożsamościami. Złodzieje muszą ukraść, policjanci – zapobiec przestępstwu. Świetna gra towarzyska.
🎲 Azul: Summer Pavilion – Azul po raz trzeci. Niby to samo co wcześniej, a jednak trochę inaczej. Wydawnictwo Lacerta – kiedy polskie wydanie? 😉
🎲 Merchants Cove – srogie asymetryczne euro, w którym każdy z graczy za pośrednictwem unikatowych komponentów i odmiennych mechanik będzie konkurował, by zaspokoić wymagania poszukiwaczy przygód, którzy każdego dnia (rundy) będą przybywać do portu, aby wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze.
🎲D.E.I. Divide and impera – gra eksploracji i przetrwania osadzona na Ziemi zdewastowanej przez nową epokę lodowcową. Do tego króciutka kołderka, także w paluszki zimno i mogą się odmrozić. Szukajcie wkrótce na Kicku.
🎲 Ishtar: Gardens of Babylon – gra mistrza Bruno Cathali, w której wcielamy się w ogrodników, których celem jest przekształcenie suchej pustyni w Legendarne Wiszące Ogrody Babilonu. Portal Games co Wy na to?
🎲 Fast Sloths – gra, która tylko potwierdza tezę, iż nie musi być ślicznie narysowana, by sprawiać przyjemność z rozgrywki. Będziemy się ścigać. Na leniwcach. Ale ponieważ leniwce są leniwe, musimy sobie zorganizować transport. Na ple cach innych zwierząt. Nasza Księgarnia – gry – przerysujcie to ładnie i wydajcie po polsku.
🎲 Narty Narking – reimplementacja osławionego (z różnych powodów) Świata Dysku Ankh-Morpork. Tym razem w wiktoriańskim Londynie. Świetne ilustracje, gra wybitnie imprezowa. Ale tylko w uproszczonym wariancie. Dziękujemy Phalanx Games
🎲 Hadara – często porównywana do 7 Cudów Świata gra, w której przez szereg rund budujemy silniczek, który zapewni nam największa liczbę punktów na koniec zabawy. Za polskie wydanie odpowiada Bard
🎲 Little Town – niby żadna nowość, bo gra wydana w 2017, ale została nam w pamięci. Gra kompetetywna na wspólnej dla wszystkich graczy planszetce. Będziemy zbierać surowce, wznosić nowe budynki i koniecznie – karmić naszych chłopków 😉 Kraina Planszówek Egmont?
🎲 Yukon Airways – pick up and delivery w najczystszej postaci. Prześlicznie pokolorowana z prostymi zasadami. Zarówno dla planszówkowych wyjadaczy, jak i okazjonalnych graczy.

Część z wyżej wymienionych gier można kupić (w bardzo limitowanym nakładzie) na Planszostrefa.pl, na część przyjdzie nam trochę poczekać. Miejmy nadzieję, że część też zostanie wydana w Polsce. O części niestety będziemy musieli zapomnieć.
Tak czy inaczej – kolejne targi już za rok. Nie możemy się doczekać.