Królewna
Autor: Jim Deacove
Oprawa graficzna: Jim Deacove, Coral Nault, Tim Mathijsen
Czas rozgrywki: 15 minut +
Ilość graczy: 2-4
Wiek: 4 +
Kooperacyjna gra edukacyjna „Królewna” zabiera nas w podróż po czterech krainach. Jej celem jest zebranie przez graczy przedmiotów potrzebnych do uratowania królewny przed wiecznym snem i odnalezienie zamku. Dotarcie pod mury budowli wcale nie będzie oznaczało końca naszych kłopotów. Okaże się, że strażnik pilnujący królewny prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy ze zbliżającej się tragedii, która może wydarzyć się wraz z nocą i nie będzie chciał nas przepuścić. Tym samym nieświadomie może spowodować wypełnienie się złej klątwy.
Jak grać?
W grze poruszamy się po planszy przedstawiającej 4 krainy: las, góry, wioskę i pola. Gdy suma oczek na kostce skieruje nas na pole z wizerunkiem danej krainy, bierzemy jeden z 3 przedmiotów dostępnych w tej okolicy. W przypadku trafienia na tęczę bierzemy żeton z dowolnej krainy. Księżyc natomiast sprawia, że dzień gwałtownie zbliży się ku końcowi – tym samym kładziemy jeden z kafli nocy na odpowiadającym mu na budynku miejscu. Gdy cały zamek zostanie zakryty kaflami, oznaczać to będzie, że nie udało nam się złamać klątwy nałożonej na królewnę i przegrywamy grę. Aby tego uniknąć możemy używać specjalnych przedmiotów, a także w zaawansowanym trybie gry żetonów niespodziewanych doświadczeń, które pozwalają nam zdjąć kafle nocy z budynku.
W rozszerzonym wariancie żetony niespodziewanych doświadczeń mieszamy wraz z przedmiotami – od teraz każda z krain ma 6 kafli zamiast 3, co może nam zarówno utrudnić, jak i ułatwić rozgrywkę. Osobiście polecam rzucić się na głębokie wody i od pierwszej rozgrywki zacząć zabawę w wariancie zaawansowanym. Przygoda od razu nabierze lekkich rumieńców, a dzieci będą mógłby ją potem opisać lub narysować w ramach pracy domowej.
Gdy znudzi nam się główny zestaw żetonów, możemy go zastąpić dodatkowym kompletem przedmiotów lub pustych kafelków, na których możemy narysować bądź nakleić ilustracje z wymyślonymi przez nas postaciami i przedmiotami. Elementy możemy dowolnie ze sobą mieszać w ramach podstawowej puli, jednak musimy pamiętać, że bez odpowiedniej ilości przedmiotów odganiających ciemność oraz sposobu na obudzenie księżniczki, możemy nie ukończyć rozgrywki z satysfakcjonującym nas rezultatem.
Dla kogo?
Gra jest skierowana do dzieci, bądź osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami. Tytuł najlepiej sprawdzi się w szkolnym (przedszkole i szkoła podstawowa) oraz rodzinnym gronie.
Sama gra nie jest skomplikowana, jednak z racji goniącej nas “ciemności”, będzie wymagała od graczy trochę więcej skupienia, niż w przypadku mechanicznego rzucania kostką jak w Chińczyku. Mało tego, pomoże najmłodszym w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, zwłaszcza przy użyciu nietypowych sposobów.
Dziękujemy dystrybutorowi i sklepowi Gry Kooperacyjne za przekazanie egzemplarza do recenzji.
Mateusz Dzierżyński