Park Smoków | Recenzja

Aaaaaaaaaaa smoki atakują Chowaj, się kto może!
Nie nie nie – nie uciekajcie – wręcz odwrotnie – przybywajcie i twórzcie najładniejsze parki by zadowolić najbardziej wybrednych I żądnych przygód turystów 🙂 

Park smoków to gra dla 2-5 graczy od 8 lat (ale spokojnie 6 latek też zagra) na jakieś dosłownie 10-15 minut grania. Gra toczy się 3 rundy przez 3 pory roku – wiosnę, lato i jesień a zimą…. smoki jak to gady zimą (chyba) hibernują 😉
Jest to gra z mechaniką draftu tj – pozostawiamy sobie jedną kartę na ręku, resztę przekazujemy kolejnemu graczowi i tak do czasu zakończenia rundy.

W pudełku otrzymujemy planszę główną (nie dużą) z oznaczeniem rundy i smokami które w danej rundzie punktują. Do tego całą masę przezroczystych kart z wizerunkami smoków, jaj oraz owiec, karty wysp, żetony turystów (punkty), żetony legendarnych smoków oraz karty pomocy.
Wygrywa osoba która na koniec gry będzie miała największą ilość punktów a dokładniej rzecz ujmując – zadowolonych turystów.

park smoków

Przygotowanie gry jest szybkie i proste: każdy z graczy otrzymuje 3 karty parków (dwustronne) które kładzie przed sobą, dodatkowo każdy otrzymuje żeton z 5 turystami oraz 4 karty smoków. Układamy karty wysp wybraną stroną ku górze, wybieramy 1 kartę smoków a resztę przekazujemy kolejnemu z graczy.


Przebieg gry
: wybraną kartę smoków kładziemy na jednej z dowolnych naszych 3 wysp. I tak do momentu kiedy zostanie nam jedna kart smoków na ręku – tę odkładamy do pudełka.
W kolejnych rundach ponownie każdy z graczy otrzymuje 4 karty ze smokami.

Generalna zasada
– smoki musimy dokładać głową w dół. Możemy przykryć smokiem jajko – wtedy otrzymujemy dodatkowo 2 turystów, możemy przykryć puste pole jak i owcę ale to może mieć w przyszłości przykre konsekwencje czy innego smoka.
Część smoków jest zła (nie wiedzieć w sumie czemu ) – są oznaczone dużym czerwonym okiem i jeśli go będziemy próbowali ukryć (bez względu na to czy inny smokiem, jajkiem czy owcą) smok ten wpada w szał i pożera nam 1 turystę 😛
W chwili gdy wszyscy gracze dołożą 3 kartę smoków na swoje wyspy następuje koniec rundy i punktowanie.
W każdej z rund punktujemy za różne smoki (w różnych kolorach) plus w każdej zawsze będziemy punktować legendarne smoki tj zielono- żółte oraz za największą ilość błękitnych smoków.
W przypadku smoków popularnych w danej porze roku każdy z graczy podlicza ich ilość na wyspie i za każdego usadzonego takiego smoka otrzymuje 2 zwiedzających.
Smoki legendarne i gracz który ma ich najwięcej otrzymuje żeton legendarnego smoka, którego układa nad wybraną przez siebie wyspą.. będzie on dodatkowo liczony czy podliczaniu różnorodności za rodzaje smoków na wyspach.
Smoki niebieskie są rzadkie i … gracz który będzie mieć ich najwięcej dodatkowo otrzymuje dodatkowo 3 turystów.
Przed końcem rundy dodatkowo podliczamy różnorodność naszych smoków na poszczególnych wyspach – czym większe zróżnicowanie kolorystyczne tym więcej turystów do nas przybędzie. Tu właśnie przydaje się żeton legendarnego smoka..
Na koniec rundy przychodzi pora karmienia … zliczamy ilość pól z widocznymi owcami oraz smokami… Jeśli nasze smoki są bardzo żarłoczne.. i nie mamy wystarczającej ilości owiec do wykarmienia – głodny smok pożera naszego 1 turystę 😛
W ten sposób przebiega każda runda:
wybór karty – położenie karty
– punktowanie za smoki – różnorodność smoków -pora karmienia.

Gra jest bardzo szybka żeby nie powiedzieć ekspresowa. Kolorowe grafiki, tematyka smoków (no które dziecko ich nie lubi 🙂 ) do tego te przezroczyste karty smoków, które nie ukrywajmy – nie są codziennością wśród gier (nie tylko dla dzieci) plus prostota zasad – czyni z gry PARK SMOKÓW grą idealną do wprowadzenia młodszych dzieciaków do przygody z planszówkami. Dzieci śmiało mogą grać same bez kontroli starszych pod warunkiem, że chociaż jedno potrafi dodawać
Jest jednak jeden mały minus – karty ze smokami mogłyby mieć jakieś oznaczenie na górze (kropka czy cokolwiek) w którą stronę je układać bo czasem dochodzi do sytuacji, że tracimy więcej czasu na dopatrywanie się jak kartę ułożyć jak nad rozmyślaniem gdzie należy ją położyć. Problem znika po kilku rozgrywkach ale na początku może być to lekko mylące 😉 

Recenzja:

aneta-misia

Wydawnictwo

Nasza-ksiegarnia gry

Chcesz z nami zagrać?

  • Lubisz gry planszowe lub chcesz je poznać?
  • Szukasz miejsca gdzie mógłbyś zagrać?
  • Chcesz poznać innych pasjonatów planszówek?
  • Nie lubisz czytać instrukcji i chcesz żeby ktoś wytłumaczył Ci zasady?
  • Chcesz bezpłatnie skorzystać z ogromnej biblioteki gier planszowych i poznawać nowości wydawnicze?
  • Chcesz wziąć udział w turniejach z nagrodami?
 
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z tych pytań to zapraszamy na nasze spotkania! Przyjdź i zagraj z nami.

podoba ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na Linkdin
Udostępnij na Pinterest

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.