Gra karciana Fluxx oryginalnie wydana została w USA przez Looney Labs w 1997 roku. Za polską wersję z 2015 roku odpowiada wydawnictwo Black Monk Games. Powstała na bazie najnowszej wersji zasad do oryginału.

Rozgrywka:

Grę rozpoczyna się od wyłożenia na stół karty z zasadami początkowymi, potasowania talii i rozdania graczom po 3 karty. Następnie wg zasad początkowych, pierwszy gracz dobiera kartę i zagrywa kartę. Kolejne osoby robią to samo lub grają już wg nowych zasad, zgodnie z tym co pojawiło się na stole.

Kart jest kilka rodzajów. Gracze mogą zagrywać Nowe Zasady, Cele, Fanty lub Akcje Natychmiastowe.

Nowe Zasady są wykładane obok karty zasad podstawowych i obowiązują wszystkich graczy od momentu ich zagrania, w tym gracza zagrywającego kartę. Zmieniają ilość dobieranych lub zagrywanych kart, umożliwiają wykonanie dodatkowych akcji w turze lub nakładają na graczy limity.

Cele zagrywa się również na środku stołu i są wspólne dla wszystkich graczy. Umożliwiają zakończenie i wygranie gry przez osobę spełniającą zapisany na nich warunek. Bazowo, na stole może być tylko jeden aktywny cel – nowy zastępuje stary i obowiązuje od razu po zagraniu.

Fanty gromadzi każdy osobno, zagrywając te karty i kładąc je przed sobą. W podstawowej wersji gry służą do zebrania odpowiedniego zestawu pasującego do aktywnego celu i wygrania gry.

Akcje Natychmiastowe działają raz i są odrzucane na stos kart odrzuconych. Pomagają zdobyć przewagę w grze poprzez odrzucenie niewygodnych zasad, wyciągnięcie ze stosu kart odrzuconych potrzebnej karty lub zabranie przeciwnikom kart Fantów lub kart z ręki.

I to wszystko. Zasady gry są bardzo płynne i wydarzenia na kartach mogą całkowicie zmieniać rozgrywkę. Jest to jednocześnie wada i zaleta tej gry, ponieważ dla osoby, która dopiero poznaje grę takie wariacje w rozgrywce mogą wydawać się trochę chaotyczne. Dla wytrawnego fluxxera natomiast, takie wariacje sprawiają, że każda gra toczy się innym torem, a on sam musi wyostrzyć zmysły i odpowiednio zagrywać karty, aby w odpowiednim momencie dopasować fanty do celu i zakończyć szaloną jazdę. Może też, nie bacząc na wygraną, bawić się zasadami, żeby mieszać innym szyki :P.

Klimat gry:

Fluxx w wersji podstawowej nawiązuje do wiedzy ogólnej i tematyki dnia codziennego. Dzięki temu każdy może znaleźć w niej skojarzenia ze swojego życia, dopowiedzieć anegdotę do którejś z kart celów. Dzięki temu gra jest dobrym zajęciem na spotkaniach towarzyskich lub np. podczas czekania na zamówienie w restauracji.

Nie kojarzę innej gry, która byłaby podobna do Fluxxa. Sam Fluxx natomiast doczekał się wielu tematycznych wydań. Doliczyłem 16 w serwisie BGG, nie licząc wersji planszowej. 4 z nich są dostępne w polskiej wersji językowej (Fluxx: Zombie, Cthulhu, Gwiezdny oraz najnowszy Rick and Morty). Każda z nich ma własne niepowtarzalne karty Fantów oraz odpowiadające im Cele, dodatkowe zasady, akcje natychmiastowe oraz dodatkowe rodzaje kart. Każda z tych wersji jest samodzielną grą, ale można też łączyć ze sobą dwie lub więcej wersji i grać połączonymi taliami (dodatkowo zachęcają do tego promocyjne karty celów łączące fanty z różnych wersji, które wydawca dołącza do każdego egzemplarza gry). Polecam zwłaszcza łączenie ze sobą podstawki, która ma kilka unikatowych ulubionych przeze mnie zasad i wybranej wersji tematycznej.

Plusy:

Minusy

Fluxx  to wyjątkowa gra. Nie jest schematyczna i uporządkowana. Nie ma stałych i niezmiennych zasad. A to sprawia, że wyróżnia się na tle innych gier. Polecam każdemu kto nie boi się małej rewolucji w zasadach w trakcie gry. Gra jest bardzo luźna i zabawna. Jedynym minusem, to właśnie przekonanie nowych graczy do przebrnięcia przez kilka pierwszych rozgrywek. Żeby pokochać tę grę trzeba załapać jej dynamikę i konieczność ciągłego skupienia się na tym, co dzieje się na stole. Potem to już czysta przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.