Solar City

Wydawnictwo: Games Factory

Autorzy: Viola Kijowska, Marcin Senior Ropka

Ilustracje: Mariusz Gandzel

Liczba graczy: 2-4

Czym jest Solarpunk?

Ostatnimi czasy tematyka w grach kręci się głównie wokół zombie, wikingów czy twórczości H.P. Lovecrafta. Gdy usłyszałem, że nowy tytuł Violi Kijowskiej i Marcina Ropki osadzony będzie w klimacie solarpunk’u moje zainteresowanie od razu wzrosło. O czym dokładnie mowa? Solarpunk jest to ruch ideologiczny starający się stawić czoła negatywnej wizji przyszłości. Świat bez wojen, bez podziałów, oparty na nowoczesnej technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii to główne założenia tej ideologii. Innymi słowy, czeka nas świetlana przyszłość.

Stworzyć ekologiczną przyszłość

W grze wcielamy się w architektów zatrudnionych przy projekcie rewitalizacji miast. Celem jest przemiana wielkich industrialnych miast w tętniące życiem zielone wyspy zasilane odnawialnymi źródłami energii. W rundzie gracze kolejno wykonują swoje tury, podczas których mogą wykonać jedną z trzech dostępnych akcji.

Zakupując nowy wieżowiec, wybierają jeden z aktualnie dostępnej puli i umieszczają go na jednym z dostępnych pól miasta. Wieżowce podczas aktywacji rzędu lub kolumny, w której się znajdują będą generowały E-Kredyty. Każda korporacja zarządzająca wieżowcami pozwala w inny sposób generować przychód.

Budowa obiektów publicznych pozwala na uzyskanie specjalnych bonusów np. zniżki na zakup budynków, możliwość zakupu punktów zwycięstwa czy podwójna aktywacja premii z wieżowców.

 

Aktywacja podniebnego ogrodu pozwala na zamianę jednego z wieżowców w ekologiczną wertykalną farmę. Jest to główny sposób na zdobycie punktów zwycięstwa podczas rozgrywki. W zależności od korporacji, do której należy budynek punkty zwycięstwa podliczane będą inaczej.

Wykonywanie akcji może spowodować aktywowanie rzędu, bądź kolumny w mieście aktywnego gracza. Aktywacja pozwala na uruchomienie wszystkich wieżowców w danej kolumnie/rzędzie. Po wykonaniu aktywacji dany rząd, bądź kolumna są blokowane dla wszystkich graczy do końca rundy, która kończy się, gdy wszystkie zostaną zablokowane. Gra kończy się po określonej liczbie rund, zależnej od ilości graczy.

Wspólnymi siłami

„Solar City” jest tytułem, z którym styczność miałem już jakiś czas temu na etapie prototypu osadzonego w klimacie mitologii greckiej. Pomimo tego, że nie było pięknych grafik, żetony i kafle na szybko były wycinane i poprawiane markerem, gra od razu wzbudziła moje zainteresowanie. Nieskomplikowana, średniej ciężkości gra kafelkowa, która po każdej rozgrywce dostarczała wiele satysfakcji. Mnogość dostępnych rodzajów wieżowców i obiektów publicznych daje ogromną regrywalność oraz wiele możliwości dążenia do zwycięstwa. Innowacyjna mechanika „Buduj i Blokuj” pozwala na całkiem sporą ilość negatywnej interakcji, połączonej z budowaniem silnika. Otrzymany od wydawnictwa egzemplarz jest wersją prototypową, część grafik już uległa zmianie na bardziej przejrzyste, a jakość tektury będzie dużo wyższa. Gra oferuje graczom wiele dobrego, samą podstawową zawartością, a zawartości przybywa z każdą chwilą. Obecnie kampanie na zagramw.to oraz na kickstarterze mające na celu ufundowanie gry trwają w najlepsze. Już teraz dostępne dla wspierających są nowe obiekty publiczne, kolejne wieżowce, wariant solo, wypraski do pudełek, a jestem pewien, że autorzy jeszcze wiele pomysłów mają w zanadrzu. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do odwiedzenia, śledzenia i wsparcia kampanii „Solar City” i na koniec parafrazując klasykę: Take me down to the Solar City where the grass is green and the streets aren’t dirty, oh won’t you please take me home.

Link do kampanii na zagramw.to: https://zagramw.to/solar-city

Dziękuję wydawnictwu Games Factory za podesłanie egzemplarza do recenzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.