Jest rok 2035.
Populacja ludzi na Ziemi dramatycznie spadła. Ludzkość znajduje się na skraju unicestwienia, a winić za to możemy wyłącznie siebie samych. Niepomni na wielokrotne ostrzeżenia i apele ekologów wciąż zatruwaliśmy środowisko, uwalniając setki ton dwutlenku węgla i pyłu do atmosfery. Nasza planeta, niegdyś pełna zieleni i życia, zamieniła się w szarą pustynię śmierci.
W obliczu nadchodzącej globalnej katastrofy przedstawiciele wielkich korporacji, założonych przez filantropów modernistycznego świata, opracowali i wdrożyli procedurę naprawczą. Plan był prosty – ewolucja na bazie istniejącej infrastruktury miejskiej zamiast rewolucji. Wespół z innymi CEO stajesz na czele jednej z takich korporacji. Twoim zadaniem będzie planowanie rozwoju miasta, które ma się przyczynić do poprawy środowiska naturalnego. Osiągniesz to wznosząc wielkie wieżowce i przekształcając je w wertykalne farmy, które uwalniają do atmosfery bezcenny tlen.
Tematyka Solar City wyrasta z idei solarpunka. Głównym założeniem tej nowoczesnej myśli koncepcyjnej jest ochrona środowiska poprzez wykorzystanie istniejących struktur miejskich i tworzenie nowych, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Wzrost zanieczyszczenia atmosfery spowodował, że naturalne dobra takie, jak: czysta woda czy świeże powietrze stały się dobrem luksusowym. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest świadome planowanie przestrzeni miejskiej i wznoszenie budynków, które produkują czystą energię, wodę i tlen.
Solar City jest grą planszową, w której gracze budują miasta przyszłości. W każdej turze gracz ma do wyboru jedną z trzech akcji:
- Zbudować Wieżowiec, z którego każdorazowo – w momencie aktywacji – będzie czerpał fundusze.
- Zbudować Budynek Publiczny, który – o ile znajduje się w odpowiednim miejscu – zapewni ciągły rozwój pozostałych struktur miasta.
- Uruchomić Wertykalną Farmę, zamieniając Wieżowiec w naturalną fabrykę czystej energii, produkującą Punkty Tlenu.
Każdy wybór niesie ze sobą możliwość uruchomienia pewnej części miasta. Kiedy gracz to robi, pobiera fundusze z Wieżowców, a co ważniejsze, uniemożliwia aktywację tej samej części miasta innym graczom. Ta mechanika sprawia, że każdorazowo gracze muszą adaptować swoją strategię do ciągle zmieniającego się wyglądu miasta, tak swojego jak i przeciwników.
Pudełko zawiera 12 typów różnych Wieżowców/Wertykalnych Farm, a w każdej rozgrywce wykorzystuje się 6 z nich. Gracze mają dodatkowo do dyspozycji kilka różnych Budynków Publicznych, które silnie wpływają na rozwój miasta. To wszystko sprawia, że każda partia w Solar City będzie znacząco różniła się od wcześniejszych.
Rozgrywka trwa przez określoną liczbę rund (zależną od liczby graczy) albo do momentu, w którym jeden z graczy zapełni całą planszę miasta budynkami. Zwycięzcą zostaje gracz, który – w myśl idei solarpunku – najbardziej przyczynił się do poprawy środowiska naturalnego, która mierzona jest liczbą zdobytych Punktów Tlenu.
Autorzy: Marcin Ropka, Viola Kijowska
Autor ilustracji: Mariusz Gandzel
Rok wydania: 4 kwartał 2018
Wersje językowe: ENG, PL
Wymiary pudełka: 30cm x 30cm x 7cm
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 – 45 min
Wiek: 10+
Zawartość PL:
4 plansze gracza
1 plansza upływu rund
108 podwójnych kafli Wieżowców / Wertykalnych Farm podzielonych na 12 rodzajów, po 9 kopii każdy.
18 kafli Budynków Publicznych podzielonych na 9 rodzajów, po 2 kopie każdy.
32 znaczniki Aktywacji
4 znaczniki Wieżowców
4 znaczniki Wertykalnych Farm
18 znaczników Budynków Publicznych
1 znacznik rundy
80 Monet, w tym:
36 o wartości 1
20 o wartości 3
14 o wartości 6
10 o wartości 12
60 Punktów Tlenu, w tym:
30 o wartości 1
18 o wartości 3
12 o wartości 6
12 kart Wieżowców
1 Instrukcja
Sposób wydania: Kampania crowdfundingowa
Platformy: Kickstarter (ENG) i jedna z polskich platform finansowania społecznościowego (PL)
Początek kampanii: 29 maj 2018
Koniec kampanii: 20 czerwca 2018
Data dostarczenia gry do wspierających: do połowy października 2018 wersja ENG i PL.
Premiera: targi SPIEL w Essen – 2018.