7 Cudów Świata: Pojedynek (2015)
Autor: Antoine Bauza, Bruno Cathala
Wydawnictwo: REBEL.pl
Liczba Graczy: 2

Ponownie przenosimy się do starożytności. Do Olimpii nadciągają materiały potrzebne do wykucia posągu Zeusa, fundamenty Kolosa z Rodos ledwie co zostały postawione, a kamień na budowę Piramid dopiero spływa Nilem. Teraz jest najlepszy czas, by poprowadzić swoją cywilizację do świetności.

Gra jest dwuosobową reimplementacją wielokrotnie nagradzanego tytułu, w którym gracze za pomocą kart rozwijali swoją cywilizację. W Pojedynku gracze, stając na czele dwóch wrogich miast starają się zdobyć przewagę nad przeciwnikiem, sprytnie wykorzystując dostępne zasoby. Autorzy gry, tym razem, podeszli do mechaniki draftu niekonwencjonalnie. Zamiast zagrywać karty z ręki i przekazywać pozostałe przeciwnikowi, gracze dobierają karty z dostępnego układu, który różni się w zależności od epoki. Część kart w układzie jest zakryta dopóki nie zostaną dobrane karty, które ją blokują. W swojej turze, gracz wybiera kartę z układu i zagrywa ją na jeden z trzech sposobów: wznosi budowle, wykorzystuje daną kartę jako fundament pod jeden z tytułowych Cudów, bądź odrzuca kartę zyskując monety. Gdy wszystkie karty z układu zostaną zagrane, epoka dobiega końca i przygotowujemy nowy układ na następny etap gry. Gra może zakończyć się na 3 sposoby. Zwycięstwo militarne osiąga się, gdy pion konfliktu dojdzie do końca po stronie przeciwnika. Gracz może również wypracować zwycięstwo poprzez dominację naukową, posiadając w swoim mieście sześć różnych symboli naukowych. Ostatnim sposobem zwycięstwa jest posiadanie największej ilości punktów po zakończonej trzeciej epoce gry.

Gdy ogłoszono wydanie dwuosobowej wersji gry 7 Cudów Świata, uczucia były mieszane. Przecież w oryginalnej grze znajdują się zasady dla dwojga graczy, czy to nie jest odcinanie kuponów od sukcesu “starszego brata”? Kiedy gra się pojawiła, wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Nie otrzymaliśmy kolejnej wariacji na temat 7 Cudów Świata, lecz nowy, solidny tytuł nawiązujący do oryginału, jednocześnie wnoszący coś innowacyjnego. Sposób, w jaki autorzy wykorzystali draft, daje nam więcej decyzji do podjęcia. Czy wziąć budynek cywilny dla punktów? Czy może zabrać militarny, gdy widzę, że przeciwnik niebezpiecznie zbliża się do zwycięstwa? Jeśli jednak wezmę tę kartę, odkryję przeciwnikowi dwie nowe, na których nie wiadomo, co może się znaleźć. Poza tym wszystkim są jeszcze karty tytułowych Cudów Świata, które swoimi umiejętnościami po wybudowaniu przechyliły szale zwycięstwa nie jednokrotnie. Ilość dostępnych strategii powoduje, że tytuł jest godny polecenia każdemu, kto lubi trochę pomyśleć nad tym jak dopiec przeciwnikowi.

Warto również dodać, że gra doczekała się bardzo dobrego dodatku o podtytule: Panteon. Wprowadza on możliwość wykupywania kart bogów, które nie tylko dają atrakcyjne bonusy. Bardziej kluczowy jest jednak fakt, że przy zakupie karty bóstwa nie dobieramy żadnej karty z układu, powodując przesunięcie się kolejności w jakiej gracze będą wybierać karty. Może to doprowadzić do sytuacji, gdzie zmusimy przeciwnika do odblokowania nam karty w układzie, którą w innej sytuacji byśmy odblokowali jemu. Ta dodatkowa warstwa strategii, powoduje że 7 Cudów Świata: Pojedynek na stole pojawiać się zawsze będzie w towarzystwie Panteonu.

#gryplanszowe #7cudówświatapojedynek #rebelpl #fanigier #rzutokiem

[envira-gallery id=”3641″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.